محرومیت تمام ورزشکاران روس و بلاروس از کلیه رقابت‌های ورزشی

0
203

کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد که روس‌ها و بلاروس‌ها باید از شرکت در مسابقات منع شوند تا از یکپارچگی مسابقات ورزشی جهانی محافظت شود.

کمیته بین المللی المپیک اعلام کرد که ورزشکاران و مقامات روسیه و بلاروس باید از شرکت در تمامی مسابقات ورزشی بین المللی جلوگیری شوند.

هیئت اجرایی کمیته بین المللی المپیک در بیانیه‌ای که منتشر کرد، دولت‌های روسیه و بلاروس را به “نقض آتش بس المپیک” در پی حمله به اوکراین متهم کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، پنجشنبه گذشته دستور حمله به اوکراین را صادر کرد و بلاروس نیز عملاً به‌عنوان پایگاه نظامی روسیه مورد استفاده قرار گرفت.

IOC پذیرفت که ورزشکاران هر دو کشور صرفاً به خاطر اقدامات دولتشان مستحق مجازات نیستند. با این حال، از آنجایی که جنگ در اوکراین مانع از شرکت بسیاری از اوکراینی‌ها در رویدادهای ورزشی می‌شود، کمیته بین‌المللی المپیک گفت که آن‌ها با “معضلی که قابل حل نیست” باقی مانده‌اند.

رسانه‌های ورزشی به نقل از تایمز نوشتند، در ادامه این بیانیه آمده است: «بنابراین، هیئت مدیره IOC امروز با دقت شرایط را بررسی کرده و قطعنامه زیر را صادر کرده است:

به منظور حفاظت از یکپارچگی مسابقات ورزشی جهانی و برای ایمنی همه شرکت‌کنندگان، IOC  توصیه می‌کند که فدراسیون‌های ورزشی بین‌المللی و برگزار کنندگان رویدادهای ورزشی از ورزشکاران و مقامات روسی و بلاروسی در مسابقات بین‌المللی دعوت یا اجازه شرکت ندهند.

هرجا که این امر به دلایل سازمانی یا قانونی در مدت کوتاهی امکان‌پذیر نباشد، کمیته بین‌المللی المپیک به شدت از فدراسیون‌های بین‌المللی ورزش و سازمان دهندگان رویدادهای ورزشی در سراسر جهان می‌خواهد تا تمام تلاش خود را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که هیچ ورزشکار یا مقام ورزشی از روسیه یا بلاروس اجازه ندارد با نام روسیه یا بلاروس در رقابت ها شرکت کنید. اتباع روسیه یا بلاروس، چه به صورت انفرادی یا تیمی، باید فقط به عنوان ورزشکاران بی طرف یا تیم‌های بی طرف پذیرفته شوند. هیچ نماد ملی، رنگ، پرچم یا سرود نباید نمایش داده شود.