محاکمه دو شهروند دو تابعیتی افغان‌ در آلمان به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی

0
57

ادگاه یک آلمانی افغان‌تبار که به عنوان مشاور و مترجم برای ارتش آلمان کار می‌کرده و همسرش امروز، دوشنبه ۲۰ ژانویه، ۳۰ دی ماه در شهر کوبلنتس، در غرب آلمان برگزار می‌شود. این دو با اتهام همکاری و جاسوسی برای سازمان اطلاعات جمهوری اسلامی رو به رو هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه و به نقل از دادگاه عالی کوبلنتس این فرد که ۵۱ ساله است به “یک مورد جدی خیانت” و “انتقال اطلاعات محرمانه دولتی آلمان به جمهوری اسلامی” در دستکم ۱۸ مورد متهم شده است.

این فرد که از او به عنوان عبدالحمید. س یاد می‌شود، ژانویه سال گذشته و پس از بازگشت از یک سفر خارجی که گفته شده برای انتقال اطلاعات بوده، بازداشت شده است. همسر ۴۰ ساله او، آسیه، نیز با اتهامات مشابهی رو به روست.

مقامات دادگاه کوبلنتس می‌گویند که آسیه. س هم متهم است که از ابتدا از فعالیت‌های جاسوسی شوهرش آگاه بوده و با سرویس اطلاعات و امنیت جمهوری اسلامی همکاری داشته است.

سال گذشته، بهرام قاسمی، سخنگوی وقت وزارت خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به خبر دستگیری یک تبعه آلمانی – افغان به اتهام جاسوسی برای جمهوری اسلامی، هرگونه ارتباط این فرد با جمهوری اسلامی را رد کرده بود و این مساله را تلاش کسانی برای “تخریب رابطه جمهوری اسلامی و اروپا” برشمرده بود.

پیشتر سایت اشپیگل آلمان گزارش داده است که فرد مظنون که سال‌ها جاسوسی می‌کرده به اطلاعات حساس و طبقه‌بندی شده از جمله اسناد مربوط به ماموریت نظامی آلمان در افغانستان دسترسی داشته است.

این شخص سال‌ها به عنوان مترجم و مشاور فرهنگی در یک پادگان ارتش آلمان در شهر دیئون، در نزدیکی شهر کوبلنتس کار می‌کرده است.

اطلاعات زیادی از طرف مقامات آلمانی منتشر نشده است و وزارت دفاع آلمان گفته بود که از رسیدگی به یک پرونده جاسوسی در ارتباط با ارتش آگاه است اما اطلاعات بیشتری به رسانه‌ها نداده است.

انتظار می‌رود که بخش زیادی از جلسه دادگاه این فرد و همسرش به شکل غیرعلنی برگزار شود.

در صورت گناهکار شناخته شدن عبدالحمید با حکم زندان دستکم ۱۵ سال رو به رو خواهد شد. همسر او با حکم ۱۱ سال زندان رو به روست.

نشریه آلمانی اشپیگل درگزارشی نوشته است که در سال ۲۰۱۷، سرویس ضد جاسوسی ارتش آلمان (MAD) دریافته بود که یک جاسوس در ارتش آلمان وجود دارد.

بی بی سی گزارش داد؛ پس از آن مسئولان سرویس ضد جاسوسی آلمان به عبدالحمید. س. مشکوک می‌شوند و متوجه می‌شوند که سفرهای او به برخی از کشورهای خاص اتحادیه اروپا همزمان با سفرهای ماموران ارشد اطلاعاتی جمهوری اسلامی بوده است.