مجلس نمایندگان آمریکا دو طرح پیشنهادی علیه جنگ با جمهوری اسلامی را تصویب کرد

0
189

مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه دو طرح پیشنهادی در راستای کاهش اختیارات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور برای اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی را تصویب کرد.

هدف یکی از این طرح ها که از سوی رو خانا، عضو دموکرات مجلس نمایندگان از ایالت کالیفرنیا پیشنهاد شده بود جلوگیری از تامین منابع مالی مورد نیاز برای اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی است.

این طرح با ۲۲۸ رای موافق در برابر ۱۷۵ رای مخالف به تصویب رسید. همان طور که پیش‌بینی می‌شد اکثر دموکرات‌ها به این طرح رای مثبت و اغلب جمهوریخواهان به آن رای منفی دادند.

رو خانا در آستانه رای‌گیری در مورد این طرح در جمع خبرنگاران گفته بود: «واقعیت این است که کنگره باید از قدرت خود در جلوگیری از تامین منابع مالی [اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی] استفاده کند.»

وی افزود: «ما باید این را به وضوح اعلام کنیم که کنگره حتی اجازه پرداخت حتی ۱۰ سنت هم برای جنگ تهاجمی با جمهوری اسلامی نخواهد داد.»

این دو طرح به دنبال افزایش تنش بین تهران و واشنگتن پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی در حمله پهپادی ارتش آمریکا ارائه شده بود. ایران در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی با موشک به دو پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق حمله کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این در روز نهم ژانویه (۱۹ دی) سال جاری قطعنامه‌ای را تصویب کرده بود که بر اساس آن رئیس جمهوری این کشور برای اقدام نظامی احتمالی علیه جمهوری اسلامی به مجوز کنگره نیاز خواهد داشت.

کاخ سفید اعلام کرده است که دونالد ترامپ هر دو طرح را وتو خواهد کرد. در عین حال مشخص نیست که سرنوشت این دو طرح در مجلس سنا که جمهوریخواهان در آن اکثریت کرسی‌ها را در اختیار دارند چه خواهد شد.

به گزارش یورونیوز؛ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه در صفحه توئیتر خود دموکرات ها را متهم کرده بود که قصد دارند کار او را در دفاع از ایالات متحده و ایستادگی در مقابل جمهوری اسلامی «سخت‌تر» کنند.