مجلس عوام کانادا پایان مذاکرات با جمهوری اسلامی را تصویب کرد

0
139

مجلس عوام کانادا با اکثریت آرا خواستار توقف مذاکره با جمهوری اسلامی برای از سرگیری مناسبات دیپلماتیک شد. از سوی دیگر سپاه پاسداران در فهرست گروه‌های ترویستی این کشور قرار گرفت.

مجلس عوام کانادا در روز سه‌شنبه ۱۲ ژوئن طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن باید مذاکره با جمهوری اسلامی برای از سرگیری مناسبات پایان گیرد.

از سوی دیگر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست گروه‌های تروریستی افزوده شده است.

این طرح از سوی گارنت گینویس، نماینده حزب محافظه‌کار به مجلس عوام ارائه شد. برخی از محافل سیاسی پیشتر گمانه‌زنی کرده بودند  که این طرح  از حمایت حزب لیبرال به رهبری جاستین ترودو برخوردار نشود.

رای‌گیری برای این طرح در پارلمان کانادا نخست با قیام نمایندگان محافظه‌کار مورد تایید قرار گرفت و جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا نخستین نماینده حزب لیبرال بود که با قیام خود از این طرح پشتیبانی کرد. به گفته ناظران سیاسی، این اقدام ترودو باعث شگفتی شده است. ترودو پس از توافق اتمی میان جمهوری اسلامی و گروه ۵+۱ اعلام کرده بود که کانادا آماده برقراری روابط دیپلماتیک با جمهوری اسلامی است.

ارین اوتول، نماینده حزب محافظه‌کار، پس از رای‌گیری گفت: «رای‌گیری امروز که محکومیت رژیم جمهوری اسلامی و قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی را در برداشت، یک رای‌گیری تاریخی بود.»

استیون هاپر، نخست‌وزیر پیشین کانادا از حزب محافظه‌کار در سپتامبر ۲۰۱۲ مناسبات دیپلماتیک این کشور با جمهوری اسلامی را قطع کرد. سفارت کانادا در تهران بسته شد و دیپلمات‌های جمهوری اسلامی نیز مجبور به ترک کانادا شدند.

 به گزارش دویچه وله؛ در این طرح از اظهارات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در مورد “کشتار یهودیان” انتقاد شده است. این مصوبه هم‌چین خواستار آزادی تمامی شهروندان کانادایی شده که هم اکنون در زندان‌های جمهوری اسلامی به سر می‌برند.