متهم کردن نظام قضائی ایران به اعتراف گیری اجباری

0
220

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در بیانیه روز چهارشنبه ۲۰ نوامبر، به بازتاب آنچه که “شیوه های غیر انسانی دستگاه قضائی جمهوری اسلامی در گرفتن اعترافهای اجباری و تحت شکنجه” میپردازد و مورد سه نفر از زندانیان سیاسی  را مورد بررسی قرار میدهد.

به گفته این کمپین، خالد موسوی، علی چبیشاط و سلمان چایانی سه زندانی اهل شوش در استان خوزستان هستند که ماهها تحت شکنجه شدید اداره اطلاعات اهواز قرار گرفته اند.

روز یکشنبه ۱۷ نوامبر، پرس تی وی، رسانه انگلیسی زبان جمهوری اسلامی اقدام به پخش “اعترافات اجباری” این زندانیان سیاسی میکند.

در این بیانیه آمده: “این افراد اعضای موسسه فرهنگی جوانان شوش هستند که به اتهام همکاری در انفجار خط لوله گاز شهر شوش دستگیر شده اند. اتهامی که بشدت توسط این زندانیان رد شده است.”

این بیانیه افزوده که دادگاه انقلاب اهواز در سپتامبر ۲۰۱۳، و در یک فرایند بدون ضابطه قضائی، چبیشاط و موسوی را به اعدام و چایانی را به ۲۵ سال حبس در تبعید در شهر یزد محکوم کرد.

در بیانیه یادشده آمده است که جریان دادرسی در این پرونده بشدت “برخلاف تمام قوانین و مبانی جهان شمول و انسانی حقوق بشر” است و اعترافات گرفته شده از این زندانیان با بکارگیری از “شرایطی سخت غیر قابل تحمل و سلسله شکنجه های فرسایشی” بدست آمده است.

در این بیانیه ضمن محکوم کردن روند اعتراف گیری اجباری خاطر نشان میشود که جمهوری اسلامی  تا کنون “انبوهی از بازداشت شدگان با اتهامات سیاسی، مذهبی، جنسی و یا سایر جرائم” را با بکارگیری از شیوه اعتراف گیری اجباری محکوم به مرگ کرده است.

مطلب قبلییورش به سلول روحانی آزادیخواه و مورد توهین، تهدید واذیت و آزار قرار دادن ایشان
مطلب بعدیخامنه ای: یک قدم از حقوق هسته‌ای ملت نباید عقب‌نشینی بشود
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...