متعاقب رگبار اخبار خوب از سوریه؛ قصاص”آدم کشان” و”آدم خواران” بدست یکدیگر در جوخه سوریه

0
84

دکتر کاوه احمدی علی آبادی

عضو هئیت علمی دانشگاه آبردین با رتبه پروفسوری

عضو جامعه شناسان بدون مرز(ssf)

مدتی است که رگباری از اخبار خوب و خوش از سوریه می رسد. چه از باز کردن برخی از معبرهای انسانی مردم محاصره شده، چه واکسیناسیون کودکان سوری، چه قطع کمک ها و کانال های اسلام گرایان وابسته به القاعده، چه عملیات های موثر کمین و شکار شکارچیان در سوریه، چه تصاحب انبارهای بزرگ مهمات توسط ارتش آزاد سوریه و چه تصمیمات خردمندانه ائتلاف سوریه برای کنفرانس ژنو۲ و خلاصه تشکیل دولت موقت توسط اپوزیسیون.

استراتژی حساب شده ما در زدن “آدمکشان” با “آدم خواران” به یکدیگر، یعنی آدم کشان رژیم اسد، مزدوران عراقی، حزب الله لبنان و پاسداران ایران از یک سوی و آدم خواران اسلام گرای وابسته به القاعده و تکفیری از سوی دیگر و قصاص شان بدست همدیگر باید ادامه داشته باشد و مردم سوریه و غیرنظامیان تا جای ممکن از مناطق درگیری دور نگه داشته شوند. دستاوردی که کمین ها و عملیات شکار شکارچیان (نیروهای امنیتی و نظامی اسد و متحدان اش) برایتان داشت، دیدید که حتی از تسخیر یک شهر بیشتر به رژیم اسد و حامیان اش ضربه می زند، و همزمان تلفات تان نیز اندک است و این در حالی است که به روشنی پیداست که نیروهای سوری اسد ته کشیده اند و نیروهای انسانی حامیان اش هستند که درگیرند و تلفات می دهند. این یعنی باید همین واحدهای کوچک جستجو و شکارتان را افزایش دهید که کارایی شان به خصوص در این اواخر خیلی عالی بوده است. تنها یادتان نرود که اگر بدون اسلحه به چنگ تان افتادند، اسیر جنگی اند و حق کشتن شان را ندارید و باید آن ها را با زندانیان تان عوض کنید. موقع عقب نشینی تاکتیکی از برخی مواضع تان، انفجار مرحله به مرحله هر موضع، به خصوص وقتی نیروهای رزمی دشمن در آنجا تجمع کرده اند، یادتان نرود. کردها نیز باید عملیات شان را توسعه دهند و مناطق اطراف شان (فراسوی مناطق کردنشین) را از وجود تروریست ها پاک کنند تا در آینده از آنجا به مناطق کردنشین نتوانند ضربه بزنند. بندر بن سلطان اگر بخواهد مفید واقع شود می تواند مبارزانی از اسلام گرایان معتدل به فرماندهی ارتش آزاد سوریه و نه اسلام گرایان وابسته به القاعده و تکفیری را در قالب همان طرحی که ارائه کرد با همکاری کشورهایی که با آن موافق اند، برنامه ریزی و عملیاتی کند. پیرامون اظهارات اخیر نخست وزیر ترکیه مبنی بر این که امکان ندارد، تروریست ها از مرزهای ترکیه برای ورود به سوریه استفاده کنند، باید بگویم امکان دارد، اگر بر کار مدیران میانی و میدانی نظامی و به خصوص امنیتی تان نظارت مکفی نکنید. علاوه بر بازرسی های رسمی تان، باید بازرسان ویژه و معتمدی داشته باشید که با بازرسی پنهانی از مناطق مرزی و حتی طی گفتگو با مردم کوچه و بازار در آن مناطق، اطلاعات و اخبار متنوع و صحیحی به شما بدهند و گرنه دور از چشم هر مدیری که مکانیسمی موثر برای نظارت زیردستان نداشته باشد، همه چیز ممکن است اتفاق بیافتد.

اما آمریکا و به خصوص اوباما باید کمک های نظامی را که به ارتش آزاد متوقف کرده بود، از سر گیرد. نکته مهمی در کنش ها و واکنش هایتان در خاورمیانه هست که نیاز به اصلاح دارد و گرنه به نتیجه نمی رسیم. میزان فشاری که شما برای سر عقل آوردن دیکتانورها قائل هستید، مقدار فشاری است که برای سر عقل آوردن یک انسان عادی کافی است، نه دیکتاتورهای کله شقی که برای ماندن در قدرت از هیچ جنایتی فرو گذار نیستند و عادت کرده اند تا مدام دبه دربیاورند. این نکته را به خوبی کنگره و سنا بهتر از شما درک کرده اند. در شرایط کنونی و با برگزاری کنفرانس ژنو ۲، اسد به هیچ وجه از قدرت کنار نمی رود. اسد و هر کسی که در موقعیت او باشد، زمانی با توافق کنار می رود که میزان فشاری که بر وی می آید به میزانی باشد که احتمال دهد، اگر این هفته به توافق نرسد، چه بسا هفته دیگر طی یک عملیات نظامی کشته شود و گرنه دلیلی نمی بیند تا سر موضع قبلی اش نماند. و اینک اسد به هیچ وجه در چنین شرایطی نیست. تقویت نیروهای ارتش آزاد با سلاح هایی که این خطر را برای اسد و اطرافیان اش ایجاد کنند، در ید قدرت شماست و نباید از آن دریغ کنید. آن به تقویت جایگاه تان نزد ارتش آزاد سوریه نیز کمک خواهد کرد. این را هم بیافزایم که بسیاری از مردم به جان آمده سوریه و ارتش آزاد سوریه مدتی است که تنها از دست اسد عصبانی نیستند، که از دست شما نیز خشمگین ند و –مخالفت های شان بابت شرکت در کنفرانس ژنو ۲ بدان سبب نیز هست- چون شما مدتی است به جای سلسله ای از پاداش و تنبیه ها، تنها توالی از تنبیهات را در پی گرفته اید و هنوز تعهد و قول قبلی تان را برای یک محموله سلاح عملی نکرده اید که بابت مسأله ای جدید، وسط راه، همان محموله قبلی را متوقف می کنید و این رفتارتان برای تهییج کسانی که دو سال و نیم گرفتار جنگ و قحطی و بی خانمانی بوده اند و از تحریم و تهدید لبریز شده اند، مناسب و حتی انسانی نیست و در آن صورت حتی اگر به خواسته هایتان تن نیز دهند، تنها از روی اجبار و ناچاری است.

این را هم صادقانه به شما بگویم، با عملکرد کنونی تان، بسیاری از شهروندان آمریکایی اگر می شد که دوباره کاندیدا شوید، به شما رأی می دادند و درایت و توان بالایی نیز در گفتگو حتی با دشمنان تان از خود نشان دادید، اما تردید دارم هیچ سربازی آرزو کند، در ارتشی به جنگ رود که فرمانده کل قوایش شما باشید، حتی اگر آن قدرتمندترین ارتش جهان باشد.

مطلب قبلیمجلس سنای آمریکا تصویب تحریمهای جدید علیه ایران را به تاخیر انداخت
مطلب بعدیشروط برقراری پرواز مستقیم ایران-آمریکا
دکتر کاوه احمدی علی آبادی
دکتر کاوه‌ احمدی‌ علی‌آبادی‌ تاکنون تحصیلات دانشگاهی را در مقطع دکترای جامعه شناسی (Ph.D) با عنوان دانشجوی ممتاز از تگزاس و مقطع فوق‌ دکترای‌ (Post Doctoral of Philosophy) فلسفه‌ علم‌ به همراه گواهی "ارزیابی کمال" از دانشگاه‌ آبردین‌ (Aberdeen) در داکوتای‌ جنوبی‌ آمریکا به پایان رسانده و و اینک عضو هیئت علمی (ACADEMIC BOARD) دانشگاه آبردین (ABERDEEN) با رتبه پروفسوری (PROFESSORSHIP) است. ایشان موفق به دریافت درجه دانشمندی (scientist) در رشته فلسفه علم با رساله "روش شناسی علم و فلسفه" و انتخاب به عنوان دانشمند برجسته (Distinguished scientist) سال 2008 از طرف دانشگاه آبردین شدند. دارای 14 عنوان کتاب چاپ شده، 6 عنوان در نوبت چاپ، بیش از 45 پژوهش و مقاله علمی از کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی و فراتر از 120 عنوان مقاله در نشریات کثیرالانتشار بوده و دارای 11 جایزه و لوح تقدیر و سپاس از جشنواره ها و مراکز علمی و آکادمی مختلف است. در حال حاضر ایشان عضو جامعه شناسان بدون مرز (Sociologists without borders (ss هستند.