مایک پمپئو: هر کس نظام جمهوری اسلامی را در دور زدن تحریم‌ها یاری کند، تحت پیگرد قرار می‌دهیم

0
24

پس از تحریم‌هایی که ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰ علیه نظام جمهوری اسلامی وضع کرد، مایک پمپئو وزیر امور خاجه این کشور روز جمعه ۳۰ اکتبر اعلام کرد کشورش هر فرد و نهادی که نظام جمهوری اسلامی را در دور زدن تحریم‌ها یاری کند، تحت پیگرد قرار می‌دهد.

در چارچوب سیاست فشار حداکثری آمریکا بر نظام جمهوری اسلامی که پس از خروج دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این کشور از توافق برجام در سال ۲۰۱۸ آغاز شد، مایک پمپئو روز پنج‌شنبه ۲۹ اکتبر ۲۰۲۰ در صفحه توئیترش خبر داد ۱۱ نهاد و ۵ نفر که به صنایع نفت نظام جمهوری اسلامی در ارتباط بوده‌اند، به فهرست تحریم‌ها افزوده شده و واشنگتن در پیگرد هر فرد و نهادی که نظام جمهوری اسلامی را در دور زدن تحریم‌ها یاری کند، تردید نمی‌کند.

آمریکا از دو سال پیش به این سو بر شدت تحریم‌های کمرشکن بر نظام جمهوری اسلامی افزود تا منابع مالی این رژیم را خشکانده و اقدامات بی‌ثبات‌کننده این کشور در منطقه و توسعه برنامه هسته‌ای را متوقف کند.

اوفاک دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت امور خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ۱۱ شرکت از شرکت‌هایی که در روند فروش محصولات پتروشیمی نظام جمهوری اسلامی مشارکت کرده‌اند را به فهرست تحریم‌ها افزوده است.

در این بیانیه همچنین آمده است که نظام جمهوری اسلامی از بانک‌های عراقی برای انتقال پول‌های متعلق به حزب‌الله لبنان استفاده کرده است.

العربیه گزارش داد؛ دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا بارها تاکید کرده که هدف از این تحریم‌ها اجبار نظام جمهوری اسلامی به مذاکره برای رسیدن به توافقی جدید که علاوه بر متوقف کردن فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه موشکی نظام جمهوری اسلامی، به دخالت‌های این رژیم در منطقه که امنیت و صلح منطقه‌ای و جهانی را متزلزل می‌کند، پایان دهد، است.