مایک پمپئو : تحریم‌های شدید علیه جمهوری اسلامی را با شورای امنیت یا بدون آن بازمی‌گردانیم

0
83

وزیر امور خارجۀ آمریکا مایک پمپئو در پاسخ به خبرنگار تلویزیون “سی ان بی سی” گفت که آمریکا با شورای امنیت یا بی شورای امنیت تحریم های شدید خود را علیه جمهوری اسلامی که وی از آن به عنوان “بزرگترین حامی تروریسم در جهان” یاد کرد، اعمال خواهد نمود تا این کشور نتواند به سلاح های اتمی و متعارف دست یابد و صدها میلیارد دلار از محل خرید و فروش اسلحه عایدش شود.

در اظهاراتی مشابه بریان هوک فرستادۀ پیشین آمریکا در امور جمهوری اسلامی با اشاره به تقاضای اجرای طرح “ماشه” از سوی مایک پمپئو گفت که سی روز بعد از این تقاضا کلیه تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی از نو اجرا خواهد شد و مخالفت و موافقت افراد هیچی اهمیتی ندارد.  

پمپئو در سخنان امروزش همچنین گفت که همۀ رهبران جهان با این نظر موافقند. او گفت : “حتی یک نفر از رهبران جهان یا همتایان خارجی به من نگفته اند که خرید و فروش سامانه های نظامی پیشرفته از سوی رژیم جمهوری اسلامی کاری است منطقی و عاقلانه.” همۀ آنان به گفتۀ پمپئو معتقدند که “این فکر بسیار بدی است.”

وزیر امور خارجۀ آمریکا با اشاره به مخالفت اخیر شورای امنیت با قطعنامۀ پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی گفت که آمریکا مصمم است که به اعمال تحریم های شدید و فشارهای حداکثری خود علیه حکومت جمهوری اسلامی ادامه بدهد.

رادیوفرانسه نوشت؛ پمپئو از عدم تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی از سوی اعضای شورای امنیتی ابراز دلسردی کرد و آن را خطایی بزرگ خواند و افزود : “دولت ترامپ آماده است که کلیۀ تحریم های گذشته علیه جمهوری اسلامی را به اجرا بگذارد.”