مایک پمپئو: اگر رژیم جمهوری اسلامی به فکر مردم ایران بود، رفتاری به طور کامل متفاوت اختیار می‌کرد

0
175

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، می‌گوید رفتار جمهوری اسلامی نشان‌دهنده بی‌توجهی این رژیم به مردم ایران است.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت و در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فاکس‌ ‌نیوز در مورد اطلاعات نادرستی که رژیم جمهوری اسلامی منتشر می‌کند، گفت: «هیچ‌کس نباید فریب این رژیم را بخورد. اگر واقعا به فکر مردم خودشان بودند، رفتاری به طور کامل متفاوت اختیار می‌کردند.»

آقای پمپئو گفت که مقامات جمهوری اسلامی «سعی در انتشار اطلاعات نادرست دارند. آنها به جهان می‌گویند که وضعشان خوب نیست و نیاز دارند که از تحریم‌های آمریکا کاسته شود و محتاج کمک‌های بشردوستانه هستند.»

مایک پمپئو افزود: «ولی ما به آن‌ها پیشنهاد کمک بشردوستانه دادیم و آیت‌الله و دیگر دزدسالاران، آن اقتدارگرایانی که رهبری رژیم جمهوری اسلامی را برعهده دارند، همین حالا مشغول خرج کردن پول برای چیزهایی هستند که برای مردم ایران نفعی ندارد؛ چیزهایی مثل پرتاب موشکی نظامی – که نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است – و ادامه هزینه کردن برای حزب‌الله لبنان و شیعیان در عراق و همه کارهایی که پول را از دهان مردم درون ایران، دربیاورد.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «بنابراین، هیچ‌کس نباید فریب این رژیم را بخورد. اگر آنها واقعا به فکر مردمشان بودند، رفتاری به طور کامل متفاوت اختیار می‌کردند. تلاش ما در دولت [آمریکا] طی سه سال گذشته این بوده که آنها را وادار به همین کار [در پیش گرفتن رفتاری متفاوت] کنیم و من باور دارم ما در قطع منابع آن‌ها – قطع منابعی که تهدیدی برای آمریکا است – راه درستی را در پیش گرفته‌ایم.»

مایک پمپئو افزود: «هدف پرزیدنت ترامپ این بوده که نگذارد آنها به سلاح هسته‌ای دست پیدا کنند. ما مصمم به انجام آن هستیم.»

پیش از این، وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت در یک کنفرانس خبری گفت: «اگر کاری انجام نشود، جمهوری اسلامی از ۲۳ اکتبر امسال توانایی خرید سلاح‌های متعارف را به دست می‌آورد و من می‌گویم که ما اجازه نمی‌دهیم چنین چیزی روی دهد.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در ابتدای سخنان خود نیز به جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: در روزهای گذشته پرواز هواپیمایی ماهان ایران به ونزوئلا ادامه داشته است.کشورهایی که اجازه استفاده از حریم هوایی خود را می‌دهند‌، باید جلوی فعالیت این نهاد تحریم شده را بگیرند و فعالیت‌ برای تروریست‌ها را کنار بگذارند.

پیش از این در در بیانیه‌ وزارت خارجه آمریکا با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» نیز به نقش مخرب هواپیمایی ماهان اشاره شده و آمده بود: هواپیمایی ماهان، مهمترین شرکت هواپیمایی تروریستی جمهوری اسلامی، در ماه فوریه دست کم ۵۵ پرواز میان تهران و چین انجام داد و تعداد بیشتری از مردم ایران را [به این ویروس] آلوده کرد. نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا در دست‌کم پنج کشور مستقیما از ایران وارد [آن کشورها] شده و جان میلیون‌ها نفر دیگر را به خطر انداختند.

صدای آمریکا گزارش داد؛ هواپیمایی ماهان ایر که پیشتر در چارچوب اقدامات ضد تروریستی آمریکا تحریم‌ شده بود در آذر ۱۳۹۸ نیز به دلیل انتقال تجهیزات سرکوب مردم ایران و سلاح‌های کشتار جمعی تحریم شد.