«ماکس فون سیدو»، بازیگر سرشناس درگذشت

0
141

«ماکس فون سیدو» بازیگز سوئدی و نامدار سینمای جهان که بازی در فیلم هایی مهمی چون «مهر هفتم» از «اینگمار برگمن» و «جن گیر» از «ویلیام فردکین» را در کارنامه داشت در سن ۹۰ سالگی درگذشت.

«ماکس فون سیدو» که در بیش از در طول دوران حرفه‌ای خود در بیش از ۱۰۰ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی نقش آفرینی کرده است بر اساس اعلام همسرش «کترین فن سیدون» در سن ۹۰ سالگی در فرانسه درگذشته است.

او در سال ۱۹۲۹ در سوئد متولد شد و در آکادمی سلطنتی تئاتر دراماتیک استکهلم به تحصیل پرداخت و در در اولین تجربه سینمایی خود در فیلم «تنها یک مادر» (۱۹۴۹) و «خانم جولی» (۱۹۵۱) از ساخته های «آلف خوباریا» مقابل دوربین رفت.

«فون سیدو» در سال ۱۹۵۵ با «اینگمار برگمن» کارگردان بزرگ سینمای جهان آشنا شد و در مجموع در ۱۱ فیلم از ساخته های «برگمن» از جمله فیلم معروف «مهر هفتم» (۱۹۵۷) بازی کرد.

او در دهه ۱۹۶۰ میلادی به همکاری خود را با هالیوود آغاز کرد و در فیلم «بزرگترین داستان گفته شده» (۱۹۶۵) ساخته «جورج استیونس» و فیلم «نامه کرملین» (۱۹۷۰) به کارگردانی «جان هیوستون» بازی کرد.

«ماکس فون سیدو» برای بازی در فیلم های «هاوایی» (۱۹۶۶) ساخته «جورح روی هیلز» و فیلم جریان ساز «جن گیر» ساخته معروف «ویلیام فردکین» (۱۹۷۳)، دو بار نامزد کسب جایزه گلدن گلوب شد. او در دهه ۱۹۸۰ در فیلم هایی چون «تل ماسه» (۱۹۸۴) ساخته «دیوید لینچ» و «هانا و خواهرانش» (۱۹۸۶) به کارگردانی «وودی آلن» نقش آفرینی کرد.

این بازیگر سوئدی همچنین در سال ۱۹۸۳ در فیلم «هرگز نگو هرگز» از مجموعه فیلم های «جیمز باند» بازی کرد و البته پیش از آن بازی در نقش اصلی فیلم «دکتر نو» را رد کرده بود.

او اولین نامزدی اسکارش را در سال ۱۹۸۹ برای بازی در فیلم «پله فاتح» ساخته «بیل آگست» کسب کرد و در سال ۲۰۱۲ برای بازی در فیلم «فوق العاده بلند و بیش از حد نزدیک» به کارگردانی «استفن دالدری» برای دومین بار نامزد جایزه آکادمی اسکار شد.

«ماکس فون سیدو» در سال ۱۹۸۲ برای بازی در فیلم «پرواز عقاب» ساخته «یان تروئل» جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره ونیز را به خانه برد و در سال ۲۰۰۴ نیز جایزه جشنواره کن را دریافت کرد.

بازی در فیلم های «گزارش اقلیت» به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ»، «جزیره شاتر» ساخته «مارتین اسکورسیزی» و فیلم «جنگ ستارگان: نیرو برمی خیزد» از جمله دیگر آثار در کارنامه درخشان سینمایی «ماکس فون سیدو» هستند.

به گزارش ایسنا به نقل از اسکرین، او همچنین در نقش یکی از شخصیت‌های کلیدی سریال «بازی تاج و تخت» نیز بازی کرد و در یکی از آخرین نقش آفرینی‌های خود در فیلم «کورسک» ساخته «توماس وینترباتم» در سال ۲۰۱۸ بازی کرده بود.