ماکرون: فرانسه از برجام خارج نمی‌شود و جمهوری اسلامی هرگز به سلاح اتمی دست نخواهد یافت

0
101

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز چهارشنبه در برابر کنگره آمریکا با تاکید بر پایبندی این کشور به توافق اتمی امضاء شده با جمهوری اسلامی، گفت «این توافق شاید کلیۀ نگرانی‌ها را رفع نمی کند، اما ما نباید بدون توافقی جانشین آنرا رها کنیم». وی افزود ما می‌خواهیم درباره توافقی عمومی‌تر و جامع‌تر که پاسخگوی کلیۀ نگرانی‌ها باشد کار کنیم.

رئیس جمهوری فرانسه، روز چهارشنبه ۲۵ آوریل، در سومین روز از سفر خود به آمریکا با در کنگره این کشور حاضر شد و در سخنرانی خود در بارۀ برجام گفت: «هدف ما روشن است، ایران هرگز نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد. نه حال، نه پنج سال دیگر، نه در ده سال آینده، هرگز». وی تاکید کرد «این سیاست نباید ما را وادار به جنگی دیگر در خاورمیانه کند. ما باید به ثبات و حاکمیت ملی کشورها از جمله حاکمیت ملی جمهوری اسلامی احترام بگذاریم. کشور ایران نماینده یک تمدن عظیم است. از تکرار اشتباهات گذشته بپرهیزیم و جنگ‌های جدید ایجاد نکنیم».

 امانوئل ماکرون با تاکید بر چارچوب کنونی برجام گفت «ما نمی توانیم این توافق را نادیده بگیریم. ما این توافق را به ابتکار آمریکا امضا کردیم. فرانسه و آمریکا بدان متعهد شده‌اند و از همین روست که نمی‌توانیم آنرا رها کنیم».

رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به نگرانی‌ها یکبار دیگر به تلاش برای تدوین توافقی مکمل اشاره کرد و گفت چنین توافقی باید بر چهار مبنا که یکی از آنها تضمین‌های موجود در برجام و دیگری اطمینان نسبت به پس از آن است شکل گیرد. نظارت بر برنامه‌ها و فعالیت‌های بالستیک جمهوری اسلامی و مهارکردن نفوذ نظامی جمهوری اسلامی دو رکن دیگر آنست. امانوئل ماکرون گفت این چهار ستون، که در سپتامبر گذشته نیز در برابر مجمع عمومی سازمان ملل متحد بدانها اشاره کرده است، کلیۀ نگرانی‌های هم پیمانان دو کشور را در بر می‌گیرد.

رئیس جمهور فرانسه بر ادامه تلاش در این زمینه تاکید کرد و گفت باید اطمینان یابیم که تصمیم ایالات متحده در بارۀ برجام، اجازه ندهد جائی برای بی قانونی و کشمکش‌ها در خاورمیانه باز شود.

 وی گفت «من می‌پندارم می‌توانیم همکاری کنیم تا توافقی مشترک و فراگیر برای همه منطقه و مردم خود بسازیم.

رئیس جمهوری فرانسه بر ضرورت مهار جمهوری اسلامی در منطقه نیز تاکید کرد و گفت «لازمه ایجاد صلح پایدار در سوریه احترام گذاشتن به حاکمیت و حق تعیین سرنوشت توسط مردم آن است».

وی همچنین در بخشی از سخنان خود به پیوند ناگسستنی میان فرانسه و آمریکا اشاره کرد و با تاکید بر اهمیت آزادی و دموکراسی گفت «آزادی تنها چیزی است که ارزش دوست داشتن دارد» و یادآوری کرد که بگفتۀ روزولت، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، «آزادی هرگز بیش از یک نسل از نابودی دور نیست».

امانوئل ماکرون با بیان این که دو کشور در حوزه‌های مختلف سینما و مد و هنر آشپزی، علمی، پژوهشی و دیگر زمینه‌ها اشتراکات فرهنگی فراوان دارند گفت «آمریکا نخستین شریک تجاری فرانسه نیز هست».

رئیس جمهوری فرانسه بر ضرورت حفظ ارزش‌های غرب اشاره کرد و گفت «ما با فراموش کردن اصول و تاریخ خود در این کار موفق نخواهیم شد. قرن بیست و یکم مجموعه‌ای از تهدیدها و چالش‌ها را به ارمغان آورده که هرگز نیاکان ما تصور نمی‌کردند. با به وجود آمدن نظم نوین جهانی باید از آینده فرزندان خود محافظت کنیم».

امانوئل ماکرون گفت «دموکراسی بهترین پاسخ به پرسش‌های امروز است، حتی اگر با دشواری‌هائی همراه باشد، باز هم مبارزه می‌کنیم تا اصول اساسی ما پیروز شود. ما این مسئولیت را از تاریخ مشترک خود به ارث برده‌ایم».

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ امانوئل ماکرون دهمین مقام فرانسوی است که در برابر کنگره آمریکا سخن گفت. این شمار مقامات هیچ کشور دیگری تا کنون این فرصت را نیافته‌اند.