ماکرون خطاب به ترامپ: جمهوری اسلامی را مبدل به یک کره شمالی دیگر نکنید

0
155

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در مصاحبه ای با مجله آمریکایی تایم که روز پنجشنبه ۹نوامبر/١۸ آبان انتشار یافت به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشدار می دهد در صورتیکه آمریکا توافق اتمی با جمهوری اسلامی را نقض کند، جمهوری اسلامی مبدل به یک کره شمالی جدید خواهد شد.

در مصاحبه با مجله تایم، امانوئل ماکرون تلاش های خود را برای متقاعد کردن دونالد ترامپ در جهت پایبندی آمریکا به توافق اتمی با جمهوری اسلامی بیان داشته است. امانوئل ماکرون می گوید: ” به او گفتم (ترامپ) چه گزینه دیگری را در باره جمهوری اسلامی در نظر گرفته ای؟”، واقعاً چه پیشنهادی داری؟

 اگر بخواهی توافق اتمی با جمهوری اسلامی را نقض کنی، یک کره شمالی جدید را به وجود خواهی آورد. ماکرون از ترامپ دوباره پرسش می کند که گزینه دیگرش در قبال جمهوری اسلامی چیست؟ آیا گزینه اش جنگ علیه جمهوری اسلامی است؟ ماکرون می گوید: به او گفتم حمله به جمهوری اسلامی دیوانگی است.

دونالد ترامپ بدون آنکه رسماً توافق اتمی با جمهوری اسلامی را نقض کند، در روز ١۳ اکتبر گذشته اتخاذ تصمیم نهایی در این باره را به عهده کنگره آمریکا گذاشت. توپ در حال حاضر در میدان کنگره آمریکاست. دونالد ترامپ تهدید کرده در صورتیکه تغییرات در متن و برخی از مفاد توافق اتمی با جمهوری اسلامی به نحوی که شرایط برای ایران سخت تر شود، انجام نگیرد، از توافق اتمی با جمهوری اسلامی به سادگی خارج خواهد شد.

رئیس جمهوری فرانسه می گوید در صورتیکه آمریکا از توافق خارج شود، اوضاع می تواند از کنترل همه خارج شود و آنچه پیش تر در باره کره شمالی تجربه کردیم، دوباره شاهد آن باشیم.

 ماکرون می گوید به یکباره در ١۰ تا ١۲ سال دیگر از خواب غفلت بیدار می شویم و مشاهده خواهیم کرد که جمهوری اسلامی بمب اتمی دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ امانوئل ماکرون همچنین در این مصاحبه به تصمیم رئیس جمهوری آمریکا در باره خروج از پیمان اقلیمی پاریس که توسط ١۹۵ کشور جهان در سال ۲۰١۵ امضا شد، اشاره می کند و می گوید دونالد ترامپ هیچ طرح جایگزینی (طرح ب) برای تصمیمی که در ژوئن گذشته در این باره گرفته بود، ندارد.