ماموریت فرزند هفتم شهید مفتح در آلمان جنجال آفرید

0
194

انتصاب محمدهادی مفتح فرزند شیخ محمد مفتح به ریاست مسجد امام علی هامبورگ و صدور ویزای آلمان برای او دولت آلمان را با انتقاد شدید احزاب مخالف روبرو کرد. نمایندگان دو حزب سبز و دموکرات آزاد، خواستار این توضح شدند که چگونه به ملائی که نقش مهمی در سپاه پاسداران انقلاب داشته ویزا داده است. وزارت خارجه آلمان می گوید که سفارت این کشور در تهران از سابقه محمد هادی مفتح خبر نداشته است.

«رناته کوناست»* از رهبران اصلی حزب سبزها و «نیکولا بر»** دبیرکل حزب دموکرات آزاد در مجلس فدرال خواستار پاسخگوئی دولت درباره دلیل صدور ویزا برای محمدهادی مفتح شدند. دو سیاستمدار آلمانی به دنبال انتشار گزارشی در روزنامه پرتیراز و جنجالی بیلد دست به این اقدام زدند.

بیلد در گزارش خود نوشته بود که محمدهادی مفتح در سال‌های گذشته همواره با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری داشته و نقش موثر خود در این نهاد را در زندگی نامه‌ای که در تارنمای او وجود دارد تایید کرده‌است.

نمایندگان مجلس فدرال آلمان خطاب به دولت مرکزی آلمان نوشتند: «مفتح قرار است ریاست مرکز هامبورگ را به عهده بگیرد که مستقیما از سوی جمهوری اسلامی اداره می‌شود. دولت باید توضیح بدهد که آیا می‌دانسته است که سفارتش در تهران برای چه کسی ویزای ورود به آلمان را صادر می کند؟».

ریاست مسجد امام علی هامبورگ را در حال حاضر حجت الاسلام رضا رمضانی گیلانی عضو مجلس خبرگان به عهده دارد که قرار است از اول ماه اوت امسال جای خود را به محمدهادی مفتح بدهد.

رمضائی ژانویه امسال به علت دیدار از هاشمی شاهرودی در کلینیک مغز هانوفر در آلمان جنجال آفرید و مدتی بعد متهم به شرکت در سازماندهی تظاهرات روز قدس در برلین شد.

بامداد روز، جمعه ٢٧ ژوئیه وزارت خارجه آلمان در پاسخ نمایندگان مجلس توضیح داد: «سفارت آلمان در تهران پس از بررسی‌های متداول، یک ویزای سه ماهه کار به محمدهادی مفتح داده و از وی سوء پیشینه‌ای نداشته است».

روزنامه بیلد در توضیح مسئله به نقل از وزیر دارائی آمریکا نوشته است: «سپاه پاسداران بازوی قدرتمند نظامی جمهوری اسلامی است که در تبدیل جمهوری اسلامی به یکی از بزرگترین پشتیبانان دولتی تروریسم در سراسر جهان نقش داشته است. سپاه پاسداران ضمنا در زمینه حفاظت از دیکتاتور سوریه بشار اسد نقش مهمی دارد».

در این گزارش افزوده شده است: «مسجد هامبورگ که قرار است به وسیله مفتح اداره شود، پرنفوذترین مرکز اسلامی آلمان است. این مسجد عضو شورای مرکزی مسلمانان آلمان و شورای هامبورگ است که با سنای هامبورگ یک قرارداد رسمی بسته است.

در چارچوب این قرارداد، موسسات عضو شورای هامبورگ و شورای مرکزی مسلمانان متعهد شده‌اند که دست به اقدامات و نمایش‌های یهودی ستیزانه نزنند. با این همه، مسجد امام علی هامبورگ و آکادمی اسلامی هامبورگ که هر دو با بودجه دولت جمهوری اسلامی اداره می‌شوند، هرسال به شرکت در سازماندهی تظاهرات ضد اسرائیلی روز قدس در برلین متهم می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه؛ محمد هادی مفتح، استادیار دانشکده الهیات و معارف اسلامی قم، در وبلاگ شخصی خود توضیح می‌دهد که هفتمین فرزند مسجد امام علی هامبورگ، از بنیادگذاران انقلاب اسلامی است که روز ٢٧ آذر سال ١٣۵٧ به وسیله گروه فرقان ترور شد. مفتح در آستانه انقلاب ١٣۵٧ عضو “کمیته استقبال از خمینی” بود که بعدها تکمیل و به شورای انقلاب تبدیل شد.