ماموریت آژانس در تهران چیست؟ فروتا پاسخی برای خبرنگار یورونیوز نداشت

0
251

همزمان با تشدید دوباره تنش میان جمهوری اسلامی و غرب در مورد آینده فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی یک تیم ویژه از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ریاست مدیرکل موقت این نهاد عازم ایران شده‌اند.

هدف از این سفر انجام بازرسی دوره‌ای از مراکز هسته‌ای جمهوری اسلامی بر پایه مفاد توافق سال ۲۰۱۵ عنوان شده است. هر چند این سفر بلافاصله پس از آغاز گام سوم جمهوری اسلامی برای کاهش تعهدات برجامی صورت گرفته ولی جمهوری اسلامی تاکید دارد که هماهنگی‌های مربوط به این سفر مدت ها پیش انجام شده است.

با این وجود آنلیز بورجز، خبرنگار یورونیوز که به تهران سفر کرده از «کورنل فروتا» مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی اتمی سوال کرد که هدف او از این سفر چیست و اساسا او در تهران به دنبال انجام چه کاری است؟ آقای فروتا سکوت اختیار کرد و ضمن عرض تشکر هیچ پاسخی به این پرسش نداد.

دولت جمهوری اسلامی ساعاتی پیش از آغاز این سفر و در صبح روز شنبه اعلام کرد که گازدهی به ساتیریفوژهای پیشرفته را به عنوان یک گام اساسی در مسیر توسعه فناوری هسته‌ای خود آغاز کرده است. البته جمهوری اسلامی همواره تاکید کرده که گام‌هایی که برای کاهش تعهدات هسته‌ای خود برداشته در صورت ایفای تعهدات سایر طرف‌های امضاء کننده توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی به ویژه طرف اروپایی، به سرعت قابل بازگشت است.

با این حال علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی در دیدار روز یکشنبه خود با مدیرکل موقت آژانس بین‌المللی اتمی گفت که اتحادیه اروپا قادر به عمل به تعهدات خود در قبال توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با جمهوری اسلامی نیست.

آقای صالحی تاکید کرد که اگر قرار است برجام یک طرفه باشد، جمهوری اسلامی در زمان مناسب تصمیمات مقتضی را اتخاذ خواهد کرد و در سه گام تاکنون این تصمیمات را انجام داده است.

آقای کرونل قرار است ظهر روز یکشنبه نیز با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی دیدار کند.

به گزارش یورونیوز؛ کرونل فروتا پس از درگذشت ناگهانی «یوکیا آمانو» مدیرکل سابق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به طور موقت عهده‌دار این سمت شد ولی به عنوان یکی از نامزدهای اصلی تصدی مدیرکلی آژانس نیز مطرح است.