ماریون کوتیار با اشاره به انتخابات آمریکا:از آزادی بیان دفاع کنید

0
325

ماریون کوتیار بازیگر فرانسوی که در جدیدترین فیلمش با برد پیت روی پرده‌های سینماها رفته است از هنرمندان خواست تا از آزادی بیان دفاع کنند.

بازیگر برنده اسکار از ترس جهانی در برابر انتخاب ترامپ حرف زد، در حالی که کارگردان او رابرت زمکیس گفت در دوره ترامپ وضعیت تلویزیون از سینما بهتر خواهد بود.

ماریون کوتیار و رابرت زمکیس که برای افتتاحیه فیلم «متحد» در برابر خبرنگاران حاضر شده بودند در سخنانی درباره وضعیت جهان پس از انتخاب ترامپ صحبت کردند.

ماریون کوتیار در افتتاحیه این فیلم که در لندن برگزار شد، گفت: اکنون و پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هنر بیش از همیشه مهم خواهد بود.

در حالی که فرانسه نیز در انتظار انتخابات ریاست جمهوری است که ماه آوریل برگزار می‌شود و جناح راست افراطی بیش از همیشه به برد خود امیدوار است، کوتیار گفت: ترس دارد برنده می‌شود.

کوتیار از روشنفکران خواست تا برای حمایت از آزادی بیان کوتاه نیایند و گفت: همه فیلسوفان، متفکران و نویسندگان، همه آنهایی که برای خود و جهان سوال طرح می‌کنند و همه آنهایی که آزادی بیان دارند تا بتوانند نظراتشان را ابراز کنند باید این کار را به جای آنهایی که نمی‌توانند، انجام دهند.

در فیلم «متحد» کوتیار در نقش جاسوسی بازی می‌کند که با پوشش مخفیانه در کازابلانکا فعالیت دارد و در رابطه‌ با یک مامور کانادایی که برد پیت نقش او را ایفا می‌کند و خود مامور ویژه بریتانیا است، درگیر رابطه‌ای عاطفی می‌شود.

زمکیس کارگردان این فیلم از فیلمنامه‌نویس این فیلم استیون نایت که آن را برمبنای یک داستان واقعی نوشته تقدیر کرد ولی گفت: هرگز مستنداتی برای اثبات این داستان به دست نیامد.

این کارگردان گفت: این فیلم نه درباره جاسوس‌ها بلکه درباره جنگ جهانی دوم است و تاریخی است که هرگز آن طوری که پیش رفت، نوشته نشد.

وی افزود: تا زمان تهاجم به اروپا، تنها کانادایی‌ها از آمریکای شمالی در بریتانیا حضور داشتند.

زمکیس از رابطه دو بازیگر اصلی فیلم تقدیر کرد و گفت خیلی خوش‌شانس بودیم که چنین رابطه‌ای وجود داشت اما من بارها و بارها با خودم فکر می‌کردم تا زمانی که فیلم آنها را در مانتیور نبینم نمی‌توانم به باورپذیری این احساس اطمینان داشته باشم و وقتی دیدم گفت: بنگ! خودش است.

این کارگردان درباره انتشار خبرها پیش از اکران فیلم در شبکه‌های اجتماعی نیز گفت: باید دید چه اتفاقی می‌افتد و تنها بر مبنای شنیده‌ها نمی‌توان درک کرد. شما احتمالا نمی‌توانید «روانی» را امروز تصور کنید… ما در چنین دنیایی زندگی می‌کنیم.

در این برنامه زمکیس نیز درباره انتخاب ترامپ صحبت کرد و گفت: این کشور بسیار انعطاف پذیر است- مگر این که چیزی دیوانه‌وار اتفاق بیفتد، مثلا یک نفر سلاح‌های هسته‌ای را به کار بگیرد – و همه اینها به معنی آزمون‌هایی برای دموکراسی واقعی در کشور ماست. فکر می کنم احتمالا دموکراسی پیروز می‌شود. آمریکا شبیه هیچ کشور دیگری نیست: ما از قبایل مختلف گرد هم جمع شده‌ایم و همیشه می‌تواند اضطرابی در حال جوشیدن باشد.

وی افزود: به نظر مردم آمریکا سرمایه‌داری و دموکراسی را اشتباه گرفته‌اند. آن‌هایی که رای دادند تا آمریکا را به عنوان کشور سرمایه‌داری قوی حفظ کنند، به منفعت خودشان رای نمی‌دهند. خیلی عجیب و غریب است.

به گزارش مهر به نقل از گاردین، زمکیس در نهایت با پیش‌بینی آینده‌ای مثبت برای هالیوود گفت دوران ترامپ می‌تواند مانند واترگیت باشد؛ یک دوران پرسروصدا و شکوفا برای سینما و تلویزیونی پرمغز و این می‌تواند عالی باشد.