مادر غنچه قوامی در واکنش به اطلاعیه دادستانی: بازجویی‌ها حول محور تماشای والیبال بود

0
128

مادر غنچه قوامی پس از انتشار اطلاعیه دادستانی تهران در روز ۲۷ آبان ماه با اظهار اینکه اتهامات ذکر شده در این اطلاعیه نسبت به دخترش نادرست است گفت: « غنچه هیچ ارتباطی با  اپوزیسیون نداشته است.

فرزندم در جریان تماشای مسابقه والیبال دستگیر شده و تمام بازجویی هایش هم حول این محور بود. بازجویش پس از ۵۰ روز از بازداشت او، وقتی من و پدرش را دید خواست تا اسم بقیه عوامل و دست اندرکاران کمپین والیبال را به او بدهیم و بگویم که از کجا خط می گرفتند.»

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران؛ دادستان تهران صبح روز سه شنبه ۲۷ آبان ماه با صدور اطلاعیه ای ضمن اعلام اینکه برای اتهام دیگرغنچه قوامی قرار منع تعقیب صادر شده و پرونده مجددا به دادگاه انقلاب ارسال شده، نوشته است اتهامات غنچه قوامی با «عوامل جریان فتنه، ارتباط با دست اندرکاران و مرتبطین شبکه های ماهواره ای از جمله شبکه بی بی سی فارسی و اپوزیسون های از کشور» ارتباط دارد.

در این اطلاعیه که در سه بند «در راستای تنویر افکار عمومی» در خصوص پرونده غنچه قوامی تنظیم شده، نوشته شده است: «تشکیل پرونده‌ اتهامی برای غنچه قوامی، ارتباطی به موضوع حضور نامبرده در ورزشگاه آزادی و تماشای مسابقات والیبال نداشته ونامبرده صرفا از جهت اتهامات منعکس در پرونده تحت تعقیب قرار گرفته است.» همچنین در این اطلاعیه آمده که غنچه قوامی «واجد سابقه بازداشت قبلی» بوده و روز ۳۰ خرداد ماه به طور اتفاقی توسط ماموران پلیس مستقر در ورزشگاه بازداشت شده است.

 سوسن مشتاقیان در مورد سابقه بازداشت قبلی فرزندش گفت: «غنچه روز ۱۸خرداد ماه سال ۱۳۹۳ به دلیل حجاب در میدان ونک دستگیر شد و به بازداشتگاه وزرا منتقل شد که چند ساعت بعد آزاد شد. این تنها سابقه بازداشت اوست.»

خانم مشتاقیان همچنین در مورد ارتباط غنچه با بی بی سی فارسی گفت: «در دوران دانشجویی فقط یک مطلب در مورد تاثیر تحریم های اقتصادی بر زندگی زنان ایرانی در وبلاگ مهمان بی بی سی در سال ۲۰۱۳ نوشت. این تنها فعالیت رسانه ای او با این شبکه خبری بوده است و هیچ مطلب دیگری هم برای هیچ کجای دیگر ننوشته است.»

در ادامه اطلاعیه دادستانی تهران آمده که در روز بازداشت خانم غنچه قوامی از تلفن همراه او «تصاویر و فیلم های متعدد مرتبط با عوامل جریان فتنه» کشف شده است. همچنین اشاره شده که در تاریخ هشتم تیر ماه از طریق «صحبت های متهم و برخی تحقیقات» مشخص شده که خانم قوامی «در فعالیت های تبلیغی علیه نظام مشارکت داشته و ضمن ارتباط با دست اندرکاران و مرتبطین شبکه های ماهواره ای از جمله شبکه بی بی سی فارسی و اپوزیسیون خارج از کشور، در تجمعات و راهپیمایی های ضد نظام حضور داشته است.» با این حال در این اطلاعیه هیچ دلیلی برای اتهامات ذکر شده عنوان نشده است.

سوسن مشتاقیان با اظهار خوشحالی از تایید قرار منع تعقیب اتهام دیگر فرزندش گفت: «من می خواستم از دادستان تهران تشکر کنم که روز گذشته قرار منع تعقیب اتهام دوم دخترم را امضا کردند و دستور ارجاع مجدد پرونده به دادگاه انقلاب را دادند. من خیلی خوشحالم که پرونده دخترم با همان اتهام قبلی به دادگاه برگشته و مطمئنم به زودی تکلیفش روشن می شود.»

مادر غنچه قوامی همچنین خبر داد که محمود علیزاده طباطبایی، وکیل فرزندش روز ۲۶ آبان ماه استعفاء خود را نسبت به وکالت این پرونده داده است.

غنچه قوامی در حال حاضر در بند زنان زندان قرچک ورامین به سر می برد و در انتظار اعلام حکم دادگاه بدوی است.

مقاله قبلیمعتبرترین پاسپورتهای جهان در سال 2014
مقاله بعدیغلامحسین مظلومی درگذشت
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...