ماجراهای عکس خانم میرزاخانی: انتشار عکس فتوشاپی در روزنامه ایران تا عکس بی حجاب در توییتر روحانی

0
601

مریم میرزاخانی ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد که در ۳۱ سالگی و در دانشگاه استنفورد به عالی‌ترین جایگاه دانشگاهی و مقام استادی رسید. ایشان چندی پیش برنده مدال فیلدز شدند. میرزاخانی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده جایزه فیلدز است که بزرگترین افتخاری شناخته می‌شود که یک ریاضیدان می‌تواند کسب کند. در همین رابطه گزارشگران خبرگزاری فرانسه، به نکته های جالبی در مطبوعات ایران و تاربرگ حسن روحانی در توئیتر اشاره داشته اند که در پی می آید.

این پیروزی و پیام و تبریک حسن روحانی و پوشش خبری این اتفاق مهم برای ایرانیان حالا با حاشیه های جالبی رو به رو شده است.
اولین اتفاق جالب زمانی رخ داد که حسن روحانی در حساب توییتری خود با انتشار دو عکس بی حجاب و با حجاب این موفقیت را به خانم میرزاخانی تبریک گفت، اتفاقی که به علت خلاف عرف بودن آن در جمهوری اسلامی حسابی در توییتر و رسانه ها مورد توجه قرار گرفت. اتفاقی که حتی در برخی از توییت ها به شکسته شدن تابو توسط رییس جمهور ایران نیز تشبیه شده است.

 shargh

اما پوشش این خبر مهم در رسانه های چاپی ایران نیز خود نکات جالبی به همراه دارد.
رسانه های اصولگرا هیچ کدام این خبر را در صفحه اول خود کار نکرده اند، روزنامه کیهان اساسا هیچ پوششی به این خبر نداده است اما روزنامه وطن امروز در صفحه چهار خود با انتشار عکس کوچکی از خانم میرزاخانی خبر کوتاهی در این رابطه منتشر کرده است.

از دیگر سو روزنامه هایی مانند شرق، اعتماد، هفت صبح و ایران در صفحه اول خود به این خبر پرداخته اند و در این میان روزنامه شرق و ایران، این موضوع را برای عکس یک خود انتخاب کرده اند.

7sobh

روزنامه شرق در این میان تصمیم گرفته است با طرحی ابتکاری ممنوعیت انتشار عکس زن ایرانی بدون حجاب را دور بزند و موهای خانم میرزاخانی را با تخته سیاه پشت سرش گره زده است. روزنامه هفت صبح نیز ترجیح داده است اساسا بخش بالای سر را در عکس ببرد و مشکل عدم اجازه انتشار مو را دور زده است.

iran_2

اما ماجرا در روزنامه ایران متعلق به دولت کمی جالب تر شده است.
روزنامه ایران دست به انتشار یک عکس فتوشاپی زده است. عکسی که ترکیب دو عکس دیگر است. یک عکس بی حجاب و جدید و یک عکس قدیمی اما باحجاب -عکسی که رسانه هایی مانند اعتماد و وطن امروز از آن استفاده کرده اند- و در این میان تقریبا از همه روزنامه های رسمی نیز جسارت بیشتری در این فتوشاپ برای نشان دادن موهای خانم میرزاخانی نشان داده است. در این فتوشاپ سعی نشده است که موهای خانم میرزاخانی به طور کامل پوشانده شود و حجاب ترکیبی دو عکس تقریبا مانند حجاب روزمره زنان ایرانی است. به نظر میرسد دست اندرکاران این روزنامه نتوانسته اند عکسی باحجاب و با کیفیت و جدید از خانم میرزاخانی پیدا کنند در نتیجه دست به ابتکار شده اند و دو عکس بی حجاب و با حجاب را با هم ترکیب کرده اند که نتیجه عکسی با حجاب و با کیفیت و جدید به دست بیاید.