ماجراهای دریاچه مرموز قمر زحل

0
135
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2016-03-07 16:55:45Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

مدارگرد «کاسینی» که سال‌هاست دور زحل می‌چرخد تا به حال تعداد خیلی زیادی عکس از تایتان گرفته است. عکس روز ناسا اما به پدیده مرموز اخیر در این قمر زحل اختصاص پیدا کرده است.

اتمسفر تایتان از ابر پوشیده شده و فقط به وسیله‌ امواج رادار می‌توان از سطح آن نقشه‌برداری کرد. دریاچه‌های متانی و اتانی امواج رادار را بازتاب نمی‌کنند و بنابراین در عکس‌ها تاریک هستند. در عکسی که سال ۲۰۱۳ از دریاچه‌ی «لیگیا» (Ligeia) گرفته شد عارضه‌ای دیده شد که در عکس‌های سال ۲۰۰۷ وجود نداشت.

سال ۲۰۱۴ عکس‌های دیگری گرفته شد که نشان می‌داد عارضه باقی مانده ولی تغییر کرده است. در عکسی که ژانویه‌ ۲۰۱۶ گرفته شد و هفته‌ پیش منتشر شد، عارضه به کلی ناپدید شده است!

به گزارش خبرآنلاین؛ این عکس چگونگی به وجود آمدن، تغییر کردن و ناپدید شدن این عارضه‌ ۲۰ کیلومتری را نشان می‌دهد. نظریه‌های مختلفی درباره‌ این ماجرای مرموز وجود دارد، از جمله امواج، کف حباب و اجسام شناور. رصدهای آینده و به خصوص آخرین ملاقات نزدیک کاسینی با این قمر در آوریل سال ۲۰۱۷ شاید بتواند پرده از اسرار این ماجرا را فاش کند.