لیبرمن: حمله به تل‌آویو را با حمله به تهران تلافی می‌کنیم

0
139

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، می‌گوید که اگر جمهوری اسلامی به تل‌‌آویو حمله کند، اسرائیل به تهران و پایگاه‌های جمهوری اسلامی در سوریه حمله خواهد کرد. تهدیدهای متقابل جمهوری اسلامی و اسرائیل در روزهای اخیر شدت بیشتری یافته است.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل، تهدید کرد که در صورت حمله جمهوری اسلامی به تل‌آویو این کشور تلافی خواهد کرد. او روز پنجشنبه ۲۶ آوریل در مصاحبه با یک سایت خبری سعودی، موسوم به ایلاف، در پاسخ به این سوال که واکنش اسرائیل به حمله احتمالی جمهوری اسلامی چه خواهد بود، گفت: «اگر اسرائیل آرامش نداشته باشد، تهران هم آرامشی نخواهد داشت… بهتر این است که کسی ما را محک نزند؛ ما برای هر اتفاقی آماده‌ایم». لیبرمن افزود که در صورت عملی‌شدن تهدید حمله تل‌آویو، «ما به تهران حمله خواهیم کرد و پایگاه‌های جمهوری اسلامی در سوریه که تهدیدی برای اسرائیل هستند را نابود خواهیم کرد.»

اظهارات لیبرمن ظاهرا در واکنش به تهدیدات فزاینده جمهوری اسلامی علیه اسرائیل پس از حمله جنگنده‌های این کشور به پایگاهی در حمص سوریه در ۱۱ آوریل  عنوان می‌شود. در آن حمله دست‌کم ۷ مستشار جمهوری اسلامی نیز کشته شدند. اسرائیل رسما مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

لیبرمن همچنین گفته است که  کشورش تثبیت حضور نظامی جمهوری اسلامی در سوریه، به ویژه در نزدیکی ارتفاعات جولان را تحمل نخواهد کرد و به هر تهدیدی که علیه اسرائیل باشد حمله خواهد برد.

تهدیدات فزاینده

حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، ظرف روزهای اخیر دوبار اسرائیل را به نابودی تهدید کرده است. او روز پنجشنبه نیز گفت که جمهوری اسلامی توانسته است “فاصله بین مرگ و حیات” اسرائیل را “خیلی کوتاه” کند. سلامی از “حضور فرزندان متنوعی از امت اسلام بار آرمان‌های ضد اسرائیلی” در کنار مرزهای اسرائیل خبر داد که” همه به دنبال محو اسرائیل هستند”.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی نیز اعلام کرده است که “اقدام تلافی‌جویانه این کشور قطعی است، ولی درباره زمان و نوع آن تصمیم خواهیم گرفت.” قبل از آن علی‌اکبر ولایتی، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی نیز تهدید مشابهی را عنوان کرده بود. با این همه، بسیاری از ناظران معتقدند که تهدیدات جمهوری اسلامی در سطح حرف باقی خواهد ماند و با توجه به پیامدهای پردامنه حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل، امکان عملی ‌شدن آن بعید خواهد بود.

در حمله اسرائیل به پایگاه حمص و نیز در جریان حمله اخیر کشورهای غربی به سوریه به تلافی حمله شیمیایی احتمالی رژیم اسد علیه مخالفان، روسیه که نیروهایش در سوریه مستقر هستند واکنشی نشان داد. بعداَ ولی سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، اعلام کرد که  احتمالا سوریه به سیستم‌های دفاع ضدهوایی اس ۳۰۰ مجهز خواهد شد.

به گزارش دویچه وله؛ عملی‌شدن چنین اقدامی حتما واکنش منفی اسرائیل را به دنبال خواهد داشت. تل‌آویو از اقدام مسکو در تحویل سامانه‌ اس ۳۰۰ به جمهوری اسلامی نیز ابراز ناخشنودی کرده است.