لغو نمایشگاه “پارسیان” در آلمان به علت تنش‌ مرتبط با جمهوری اسلامی

0
168

موزه ایالتی بادن قصد داشت نمایشگاهی از آثار تاریخی ایران برگزار کند. مدیر موزه می‌گوید به علت مشکلاتی که به خاطر وضعیت بحرانی در ارتباط با دولت جمهوری اسلامی وجود دارد هیچ بیمه‌ای حاضر نیست امنیت نمایشگاه “پارسیان” را به عهده بگیرد.

مدیر موزه ایالتی بادن در شهر کارلسروهه آلمان روز پنجشنبه سوم بهمن (۲۳ ژانویه) از لغو نمایشگاه “پارسیان” خبر داد که قرار بود به تمدن ایران باستان بپردازد.

اکهارت کوهنه از این گام ابراز تاسف کرد و گفت  قرار بود از اکتبر سال جاری تا آوریل سال آینده (۲۰۲۱) حدود ۲۰۰ قطعه از موزه‌های مختلف ایران در این نمایشگاه نشان داده شود که در میان آنها حتی آثاری وجود داشت که تا به حال به نمایش عمومی گذاشته نشده بود.

مدیر موزه ایالتی بادن واقع در ایالت بادن ورتمبرگ در جنوب غربی آلمان گفته است که به خاطر وضعیت سیاسی بحرانی در ارتباط با دولت جمهوری اسلامی هیچ شرکت بیمه‌‌ای پیدا نکردیم که حاضر باشد این آثار را بیمه کند. او گفته است که این بسیار تاسف‌بار است چرا که درست در چنین شرایطی موزه‌ها می‌توانستند “پیام‌آور کشور خود” باشند. نمایشگاه با عنوان “پارسیان – در دربار پادشاهان” حاوی قطعاتی بسیار ارزشمند بود که قدمت آنها به قرن چهارم تا ششم پیش از میلاد می‌رسد. از جمله این آثار جام‌های طلایی و نقره‌ای و سرامیک هستند.

موزه شهر کارلسروهه می‌خواست در مقابل آوردن این آثار از ایران تعدادی از قطعات تاریخی خود را به تهران بفرستد. مدیر موزه گفته است که اگر این کار انجام می‌شد، اولین مبادله مستقیم آثار تاریخی میان آلمان و ایران می‌بود. چنین مبادلهای تا کنون میان موزه‌های بسیار اندکی در اروپا با ایران انجام شده است. از جمله این موزه‌ها لوور در پاریس و ویکتوریا آلبرت در لندن هستند.

به گزارش دویچه وله؛ او برای روشن شدن هزینه بیمه رد و بدل کردن این آثار میان دو کشور به یک مورد اشاره کرده است؛ بیمه آثاری که قرار بود از کارلسروهه به ایران فرستاده شوند “یک عدد میلیونی دو رقمی بود و با توجه به وضعیت امنیتی فعلی هیچ شرکتی حاضر نیست هزینه این ریسک را قبول کند”. او وعده داده است که به محض این که اوضاع آرام شود ما به سرعت تلاش‌هامان را برای برگزاری این نمایشگاه از سر می‌گیریم.