لباس فضانوردان آینده رونمایی شد

0
191

ایلان ماسک بنیانگذار شرکت اسپیس‌ایکس در پستی اینستاگرامی تصویری کامل از لباس فضانوردی آینده این شرکت را رونمایی کرد.

 ماسک تصویر کامل این لباس را در کنار کپسول فضایی دراگون با این توضیح منتشر کرد” لباس فضانوردی فضانوردان در کنار دراگون”. وی که تصویری بسته‌تر این لباس را طی هفته‌های گذشته رونمایی کرد‌ه‌بود اکنون جزئیات بیشتری از لباس را آشکار ساخته است.

مهم‌ترین ویژگی کم‌حجم‌تر بودن این لباس نسبت به لباس‌های فضایی رایج در ناسا و دیگر آژانس‌های فضایی است، به بیانی دیگر کم‌حجم بودن آن قابلیت عملیاتی لباس را مورد تردید قرار می‌دهد،‌اما ماسک تایید کرده که این لباس تحت آزمایش فشار خلاء قرار گرفته‌است.

با این‌همه متخصصان لباس جدید شرکت اسپیس‌ایکس را لباس فضانوردی واقعی نمی‌دانند، زیرا لباس‌های فضانوردی حقیقی درواقع یک فضاپیمای شخصی و مینیاتوری هستند که درون آنها تمامی تجهیزات حیاتی مانند سیستم تنفسی، گرمایشی و سرمایشی و سیستم محافظت دربرابر تشعشعات کیهانی گنجانده شده‌است. از این رو لباسی مشابه آنچه ماسک رونمایی کرده از نظر ظاهر فیزیکی نمی‌تواند شامل چنین تجهیزاتی باشد در نتیجه نمی‌توان از آن در محیط خارج فضاپیما استفاده کرد.

ماسک می‌گوید این لباس ضمن داشتن وزن کمتر از لباس‌های دیگر، انعطاف بیشتری داشته و چکمه‌های آن نیز سبک‌وزن‌تر از نمونه‌های دیگر هستند. به گفته وی این‌لباس برای استفاده در محیط داخل کپسول‌های فضایی و محفظه‌های امن طراحی شده است و استفاده از آنها در محیط خلاء و سرد فضا برای انجام راهپیمایی مناسب نیست.

براساس گزارش همشهری به نقل از گیزمگ، این بدان معنی است که لباس فضایی اسپیس ایکس تنها مناسب زمانی است که محیط داخل فضاپیما دچار افت فشار ناگهانی شده و در آن صورت از فضانورد محافظت می‌کند.