کیش تندروهای همه طرف ها در ژنو؛ و هنوز نه مات

0
98

دکتر کاوه احمدی علی آبادی

عضو هئیت علمی دانشگاه آبردین با رتبه پروفسوری

عضو جامعه شناسان بدون مرز(ssf)

این بی شک نقطه عطفی در تحولات منطقه است و گرچه تندروهای همه طرف ها به شدت بازنده توافق ژنو بودند؛ اما بازی هنوز تمام نشده است و تا مات شان فاصله محسوسی هست!

میانه روهای هر چند طرف مذاکرات کاملاً واقف بودند که چرا مهم است به توافق برسند و آنان علاوه بر این که نگران نوع توافق های طرف های پای میز مذاکره بودند، نگران تندروهای طرف های مقابل، در فراسوی میز مذاکرات ژنو نیز بودند و آگاه بودند که آنان تنها بدین سبب به مذاکرات تن داده اند تا به بن بست و شکست بیانجامد و نه رسیدن به توافق. اما حالا از ژنو خبرهای بدی برای آنان به گوش می رسد. نیروهای نظامی و امنیتی جنگ طلب که جنگ و تحریم را یک دکان و کاسبی برای خود می دیدند و البته بالاترین رهبران –روی صحنه ایران که تنها بدین سبب به تیم دیپلماسی دولت جدید تن دادند که پس از بن بست و شکست مذاکرات، همگان را به رویارویی با جهان و جنگ منطقه ای در پشت شان متحد و متقاعد کنند؛ به خصوص پس از شکست هایش در بهار عربی و وجهه بدشان نزد افکار عمومی مردم منطقه. آن بی شک پس از شکست تیم مورد حمایت شان در انتخابات ریاست جمهوری گذشته، مهم تر از تو دهنی، تغییر روند در حرکت کلی روال جریانات منطقه برخلاف خواسته های ماجراجویانه، ایدئولوژی زده و تندروی شان است. توافق انجام شده درست برخلاف پیش بینی بدبینانه شان -که مدام نیز تکرارش می کردند، از آب بیرون آمد و بار دیگر نشان داد که آنان سال هاست که دنیای واقعی امروز را نمی شناسند و در میان چند اعلامیه و نطق انقلابی نیم قرن پیش وا مانده اند و اگر سایر مقامات ایرانی به صراحت آن را به ایشان گوشزد نمی کنند یا به سبب تعارفات ایرانی یا عمدتاً ترس از موقعیت شان است. و کسانی نیز که مدتی پیش تحریم ها را نعمت می شمردند، خیلی زود بدون این که به صراحت بگویند غلط کردیم، چنان به منت برای لغو تحریم ها افتادند که شرح وقایع اش خود بسان یک لطیفه است. از آن سوی، دیگر شکست خوردگان این عرصه، تندروها در اسرائیل که خواهان متحد ساختن آمریکا و جهان در پشت شان برای حمله به ایران بودند و جناح هایی از کلیه کشورهای جهان که در این توافق ذی ربط بودند و به جای مصالح جهانی و منافع منطقه ای و ارزش ها و آرمان های انسانی، بدنبال منافع جناحی، کاسبی با پول خون و تهییج جهان به سوی منافع حاصل از جنگ و خونریزی در جهان برای خودشان بوده و هستند.

از روزی که قرار شد، کری به مذاکرات ژنو وارد شود، دریافتم که مذاکرات به نتیجه و توافق می رسد. او یک دیپلماسی خلاق و عملگرا را در مدتی کوتاه به ثبوت رساند که تنها محدود به ژنو نیست، بلکه با روسیه در مقاطع مختلف، با اسد و حامیان اش بر سر خلع سلاح شیمیایی رژیم اسد به توافق رسید، و گفتگوهای صلح فلسطینیان و اسرائیل را پس از سال ها توقف، تهییج کرد و همین طور مواضع عملگرایانه (برخلاف طیفی از سناتورها) در مقابل تحولات اخیر مصر گرفت. کسانی در آمریکا که مخالف کری و دیپلماسی اش هستند، از طیفی هستند که به دیپلماسی و گفتگو برای توافق عقیده ندارند، بلکه به دیپلماسی و گفتگو تن می دهند تا با کشیده شدن شان به بن بست و شکست، نزد افکار عمومی مجوزی برای شروع جنگ پیدا کنند. از منظر اینان، البته که کری وزیر امور خارجه خوبی نیست!

دستاورد کری برای دولت اوباما نیز یک پیروزی درخور است. اساساً راه شکست کله شقی ها و خیره سری های تندروها و ایدئولوگ ها، دو طریق است: نخست از طریق مواضع سخت و تند و البته با دستی بالاتر از خودشان و دوم عملگرایی آگاهانه و انعطاف پذیر. روش نخست، همواره با تقابل و درگیری ها و تاوان های سنگین به واقعیت می پیوندد، اما روش دوم با حداقل هزینه ها و عامل “بلندمدت زمان” است که تندروها را زمین می زند. روش اوباما-کری، راه دوم نشان داده و به نتیجه نیز رسیده است. چون هر دو راه فوق دارای پاشنه آشیل هایی است و کسانی نیز که درصدد بودند تا مذاکرات به بن بست و سپس شکست بیانجامد، از همین نکات آگاهی داشتند. مهمترین هدف شان، به نتیجه نرسیدن روش انعطاف های عملگرایانه بود، که تصور می کنم اینک از ژنو خبرهای بدی برایشان رسیده است.

اما آن بی شک یک پیروزی چشمگیر برای رئیس جمهور و تیم دیپلماسی جدید ایران است و نباید از کار باارزش آنان غفلت کرد و آن ها در میان فشارها از هر سوی، کاری را که سال ها نشدنی نشان داده بود و روضه خوان های روزهای جمعه، هر نوع انعطافی را در تقابل با ارزش های انقلابی جار زده و ممکن نمی شمردند، عملی ساختند. استفاده از کسانی که سال ها در غرب زندگی کرده، زبان و قلق های فرهنگی شان را بدرستی بشناسند، و مهمتر از همه “دنیا دیده باشند”، چقدر مهم و تعیین کننده است و برخلاف تیم مذاکره کننده قبلی به ثبوت رساندند، که مذاکرات جای تکرار شعارهای انقلابی، زدن اذان (آن هم به افق تهران)، خواندن دعای ندبه و ایراد گرفتن از طرز پوشش طرف مذاکره نیست و کسانی از این نمایش ها و دلقک بازی ها در چنان مجامعی راه می اندازند که اولاً خود به ایمان قلبی شان شک داشته باشند و ثانیاً از دین دکانی برای عوام فریبی ساخته باشند.

با این همه، تندروهای همه طرف ها بی کار نخواهند نشست (به خصوص که توافق اخیر زمان دار نیز هست) و برای عملی نشدن آنچه در ژنو به امضاء رسیده تلاش خواهند نمود. در ایران در حالی که در تریبون های رسمی در بوق و کرنا خواهند کرد که پیروز شده اند، در پشت صحنه زیر گوش بالاترین رهبران ایران خواهند خواند که هر چه فروختیم (توقف غنی سازی ۲۰ درصد)، چیزی عایدمان نشد (در حالی که آزاد شدن مقداری از دارایی های توقیف شده حداقل دستاوردهاست). نیروهای امنیتی و پاسداران گوشزد خواهند کرد که ژست و وجهی انقلابی و ضد غربی خود را از دست دادیم (چیزی که مدت هاست در خاورمیانه باخته اند و نقاب از چهره مزورانه شان برداشته شده است). اسرائیل و لابی اش به سوی کنگره و سنا خواهند رفت تا با تحریم هایی چند، موجب شوند که توافق انجام شده را غیرعملی سازند و موجب گردند تا ایران نیز زیر تعهدات اش بزند. اسرائیل خوب می داند که دیگر نمی تواند دیگران را به جان ایران بیاندازد و از دستاوردهای یک جنگ منطقه ای و نیابتی به نفع خود سوء استفاده کند. او برای هر نوع حمله نظامی تنها خواهد بود. گرچه بازی هنوز تمام نشده و ما در خاورمیانه روزها و ماه های حساسی را پیش رو داریم.

مطلب قبلییورش به سلول ۲ برادر زندانی ،ضرب وشتم وحشیانه و انتقال آنها به سلول انفرادی
مطلب بعدیکشف قدیمی‌ترین تقویم‌جیبی‌جهان
دکتر کاوه احمدی علی آبادی
دکتر کاوه‌ احمدی‌ علی‌آبادی‌ تاکنون تحصیلات دانشگاهی را در مقطع دکترای جامعه شناسی (Ph.D) با عنوان دانشجوی ممتاز از تگزاس و مقطع فوق‌ دکترای‌ (Post Doctoral of Philosophy) فلسفه‌ علم‌ به همراه گواهی "ارزیابی کمال" از دانشگاه‌ آبردین‌ (Aberdeen) در داکوتای‌ جنوبی‌ آمریکا به پایان رسانده و و اینک عضو هیئت علمی (ACADEMIC BOARD) دانشگاه آبردین (ABERDEEN) با رتبه پروفسوری (PROFESSORSHIP) است. ایشان موفق به دریافت درجه دانشمندی (scientist) در رشته فلسفه علم با رساله "روش شناسی علم و فلسفه" و انتخاب به عنوان دانشمند برجسته (Distinguished scientist) سال 2008 از طرف دانشگاه آبردین شدند. دارای 14 عنوان کتاب چاپ شده، 6 عنوان در نوبت چاپ، بیش از 45 پژوهش و مقاله علمی از کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی و فراتر از 120 عنوان مقاله در نشریات کثیرالانتشار بوده و دارای 11 جایزه و لوح تقدیر و سپاس از جشنواره ها و مراکز علمی و آکادمی مختلف است. در حال حاضر ایشان عضو جامعه شناسان بدون مرز (Sociologists without borders (ss هستند.