کنت برانا رییس برنامه یک ساله گرامیداشت شکسپیر شد

0
321

کنت برانا کارگردان و بازیگر مشهور بریتانیایی از سوی موسسه «فیلم لندن» به عنوان رییس برنامه یک ساله ای انتخاب شد که به مناسبت چهارصدمین سال درگذشت شکسپیر برگزار خواهد شد.

سر کنت برانا  که به عنوان یکی از شکسپیرشناسان بزرگ دنیا در عرصه نمایش شناخته می‌شود به عنوان رییس برنامه «شکسپیر سر صحنه» انتخاب شد. در قالب این برنامه قرار است یک سال برنامه نمایشی به منظور گرامیداشت چهارصدمین سال درگذشت این نمایشنامه نویس بزرگ جهان برگزار شود.

برانا در عین حال که حمایت از برنامه‌های «فیلم لندن» را برعهده دارد، قرار است جزییات این برنامه را به زودی اعلام کند.

«شکسپیر بر صحنه» شامل مجموعه‌ای از تولیدات جدید برای گرامیداشت میراث شکسپیر است. این برنامه شامل فیلم بلند، فیلم‌های کوتاه متشکل از تیم‌های فیلمسازان زن، سه انیمیشن هنری و یک مستند به تولید بی‌بی‌سی است.

برخی از این تولیدات به صورت ملی نمایش داده می‌شوند و برخی در قالب تورهایی در عرصه بین‌المللی به نمایش درمی‌آیند.

برانا که در آثار مختلف سینمایی‌اش نیز به سراغ شکسپیر رفته و کارگردانی «هنری پنجم» محصول ۱۹۸۹، «هملت» در سال ۱۹۹۶ و «کارگاه عشق گمشده» محصول ۲۰۰۰ از جمله آنهاست در این باره گفت: در بیشتر کارهایم به نوعی شکسپیر را به صحنه یا بر پرده آورده‌ام و به همین دلیل با «فیلم لندن» برای عملی کردن این پروژه همکاری می‌کنم.

پروژه «شکسپیر روی صحنه» شامل «گرسنه» محصول مشترک هند و بریتانیا نیز می شود. این فیلم بلند استعدادهای فیلمسازی آسیا و بریتانیا را کنار هم گرد می‌آورد و توسط بورنیلا چاترجی نوشته و کارگردانی شده است. این فیلم بازروایت مدرن یکی از قصه‌های شکسپیر در هند امروز است.

در بخش «خواهر شکسپیر» نیز که با همکاری «فیلم لندن» و با همکاری شورای بریتانیا انجام می‌شود فیلمسازان زن برای ساخت فیلم‌های کوتاه گرد می‌آیند. هر تیم ۱۵ هزار پوند کمک مالی دریافت می کند تا اثر خود را بسازد.

به گزارش مهر به نقل از اسکرین دیلی، سال آینده چهارصدمین سال درگذشت شکسپیر است. این نمایشنامه نویس بزرگ سال ۱۶۱۶ فوت شد.