کشف قدیمی‌ترین دندان پر شده..

0
169

محققان با تجزیه و تحلیل فک انسان که یک قرن پیش در اسلوونی کشف شده است، نخستین نمونه از روش درمان پر کردن دندان در تاریخ بشر را کشف کردند.

به گزارش ایسنا، تیم تحقیقاتی مرکز بین المللی فیزیک نظری در ایتالیا استخوان فک متعلق به یک مرد ۲۴ تا ۳۰ ساله را که در دوره نوسنگی می زیسته است، مورد بررسی دقیق قرار دادند.

این فک باستانی حدود ۱۰۰ سال قبل کشف شد، اما محققان به تازگی متوجه پر شدن دندان در این نمونه شدند.

محققان با استفاده از روش رادیو کربن که برای تخمین قدمت آثار باستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد، عمر تقریبی این پر کردگی دندان را شش هزار و ۵۰۰ سال تخمین زده و یک مدل دیجیتالی سه بعدی از دندان واقعی تهیه کردند.

Figure 2

یک شکاف عمودی در دندان کانین سمت چپ بخشی از مینای داخلی و بافت دندان موسوم به عاج را مورد تهدید قرار داده که برای حل این مشکل این سوراخ با موم پر شده است.

محققان معتقدند، با توجه به میزان آسیب وارد شده به دندان از این روش پر کردن با موم برای کاهش درد بسیار شدید بیمار استفاده شده است.

«کلودیا تونیز» از محققان این مرکز تأکید می‌کند: دقیقا مشخص نیست که این روش درمانی قبل یا بعد از مرگ فرد انجام شده و این احتمال نیز وجود دارد که این شیوه در نوعی از مراسم اعدام مورد استفاده قرار می گرفته است.

کی از قدیمی‌ترین شواهد دندانپزشکی باستانی در سال ۲۰۰۱ میلادی در گورستانی با قدمت ۹ هزار ساله در پاکستان بدست آمد که شامل ۱۱ دندان مولر انسان دارای سوراخ و فاقد مواد پر کردنی است.

نتایج این یافته جدید در مجله PLoS ONE‌ منتشر شده است.