کردها، اتحاد برای رهایی؛ می باید که در سمت درست تاریخ بایستیم

0
118

دکتر کاوه احمدی علی آبادی

عضو هئیت علمی دانشگاه آبردین با رتبه پروفسوری

عضو جامعه شناسان بدون مرز(ssf)

اخبار خوش مربوط به تشکیل دولت موقت توسط ائتلاف سوریه و توافق بر سر شرکت در کنفرانس ژنو۲ با خبر خوش پیروزی های کردهای سوریه بر رزمندگان وابسته به القاعده و وقایع تاریخی اعلام دولت موقت ائتلاف سوریه و دولت خودمختار کرد در چارچوب ارضی کشور سوریه، چنان اساسی بوده و هست که پیرامون جزییات شان اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد که البته آن اختلافات طبیعی است و مهم آن است که کردها و رزمندگان سوری بتوانند در مسیری که برای رهایی از چنگال آدم کشان اسد و آدم خواران القاعده برگزیده اند، به درکی مشترک از خواسته های شان برسند.

کردها اگر واقعاً خود را بسان یک ملت احساس می کنند نباید هیچ منافع مالی –ولو درآمدهای سرشار حاصل از فروش نفت و گاز که مهم نیز هستند، بتواند مانع از رسیدن کردها به حقوق تاریخی شان شود. کردهای سوریه تاکنون در مسیر درستی هستند که هم بدنبال کسب حقوق شان رفتند و هم مناطق کردنشین را تا جای ممکن از درگیری و ویرانی دور نگه داشتند و این وظیفه کردهای سایر مناطق و کشورهاست که بدان ها در این شرایط تاریخی کمک کنند و اگر چنین نمی کنند، لااقل مانعی در راه شان نشوند، و باز اگر چنین کنند، خودشان سرافکنده خواهند شد و در سمت غلط تاریخ خواهند ایستاد و با وجود سابقه مثبت شان در تاریخ گذشته کردها، امروز نامی مثبت و مفید از خود به جای نخواهند گذاشت.

مقامات ترکیه البته که به هر تصمیمی که کردهای سوریه بگیرند، احترام خواهند گذاشت و آنچه ورای مرزهای ترکیه روی می دهد، به مردم آن کشورها برمی گردد و مقامات ترکیه به جای سنگ اندازی در کارهای دیگران، از حقوقی که کردهای ترکیه بدنبال اش هستند، طفره نروند. کارهای تبلیغی و سخنرانی های معطوف به اتحاد همه اقوام در ترکیه مثبت و مفید است، اما هرگز کافی نیست. به خصوص که اینک شائبه جمع آوری رأی برای انتخابات پیش روی ترکیه وجود دارد. مقامات ترکیه همان گونه که اینک با کردهای عراق و دولت خودمختار آنجا روابط بسیار حسنه ای دارند و آنان متحدی استراتژیک برایشان شده اند و خودمختاری آنجا را اینک تهدیدی برای خود نمی بینند، کردهای سوریه و دولت خودمختار آنجا را هم می توانند چون یک متحدشان در آینده ببینند، به شرطی که از بدبینی های کوته نظرانه که مختص مقامات امنیتی است، پرهیز کنند. منطقه دچار تحولات اساسی شده و دیگر هیچ وقت به جای سابق اش برنخواهد گشت و هر کسی که این نکته را باور نکند، به خود آسیب رسانده است. بارزانی بی شک یکی از رهبران کرد بانفوذ در منطقه است، اما اگر (مقامات ترک) تصور می کنید که به کمک آن می توانید اوجالان را دور بزنید، باید بگویم که هر کسی چنین توصیه ای به شما کرده، آدرسی عوضی به شما داده است. بدون اوجالان شما به هیج آشتی ملی با کردهای ترکیه نخواهید رسید و به بیراهه می روید. اوجالان نه تنها برای تأیید توافق تاریخی تان ضروری است که آزادی وی –آن هم پس از گذراندن این همه سال حبس، کلیدی است. وقتی مصر هستید که مصریان و دولت موقت مصر، مرسی را که بر یکه تازی های سابق اش پافشاری می ورزد، آزاد کنند، اما خودتان، اوجالان را که پس از گذراندن این همه سال از محکومیت، در اصلاحاتی که خود تاریخی خواندید، تا بدین حد تأثیر مثبت داشته و خود نیک می دانید که بدون درخواست او، پ.کا.کا سلاح ها را زمین نمی گذاشتند، همچنان مصرانه در حبس نگه داشته اید، پذیرش هر توصیه ای از طرف شما برای آزادی مرسی و انعطاف نسبت به مخالفان به دیگر کشورها، کمی به لطیفه شباهت دارد! اقدامات عملی و ملموسی را که برای کردها لازم است، انجام دهید و گفتارها و تبلیغات به تنهایی کفایت نخواهند کرد. مقامات روسیه نیز اگر نگران از دست دادن منافع شان در سوریه و منطقه هستند، می توانند روی کردستان سوریه حساب باز کنند که آینده از آن ایشان است و در آنجا به پروژه های عمرانی و زیرساختی و هر توافق جدیدی با دولت خودمختار برسند و اسد را فراموش کنند که او کارتی سوخت شده است و اصرارشان بر ماندن اسد تنها بر شمار کشته ها می افزاید و چه بسا منافع بیشتری را نیز در منطقه از دست دهند و حتی جان اتباع شان به خطر می افتد.

اگر هستند رزمندگانی از لیبی که هنوز خبر ندارند که انقلاب لیبی پیروز شده و دیگر نباید به اسلحه متوسل شوند و باید گفتگو و روش های دموکراتیک باشد که به کارها سر و سامان دهد و حتی اگر اعتراضی دارند، باید با سخن آمدن تظاهر کنندگان و اعتصابات مدنی صورت گیرد، در غیر این صورت می توانند با سلاح های شان به سوریه بیایند و در آنجا مفید واقع شوند و بدانند که تفنگ ها تنها زمان جنگ های اجتناب ناپذیر سخن می گویند و در غیر این صورت خاموش می شوند تا انسان ها با روش های دموکراتیک –انتخابات، تظاهرات، اعتصابات و روش های مدنی دیگر، سخن بگویند.

کردهای سوریه باید عملیات موفق شان بر علیه وابستگان القاعده را در حول و حوش مناطق شان و به خصوص مرزهای سوریه با عراق را که بسیاری از القاعده ای ها از آنجا وارد می شوند، توسعه دهند و به ویژه برای بودجه دولت جدیدتان و رساندن خدمات به مردم، همچون دولت موقت ائتلاف سوریه، به مناطق نفتی نیاز دارید و باید آن ها را از وجود تروریست ها پاکسازی کنید و میادین و چاه های نفت به شکلی مشترک می توانند استفاده شوند. قفط مراقب باشید که هیچ برخوردی با نیروهای ارتش آزاد سوریه نداشته باشید و بهتر است در هماهنگی با آنان و به کمک یکدیگر به حمله به وابستگان القاعده که دشمن مشترک تان هستند، اقدام ورزید. این را هم فراموش نکنید که رژیم اسد اگر تا دیروز حتی شناسنامه به کردها نمی داد و حالا به همه چیز تن می دهد، تنها از روی ناتوانی است و اگر خیالش از بابت ارتش آزاد سوریه راحت شود، به سراغ تسویه حساب با شما خواهد آمد و کسی که این هم جنایت کرده تا بماند و خواسته های خودش را بر مردم تحمیل کند، وعدهایش دیگر پذیرفتنی و باور کردنی نیست. بدانید که هم کردهای سوریه و هم ارتش آزاد سوریه برای رهایی می جنگید و بدنبال کسب حقوق تان هستید و دولتی از آن خود می خواهید و تا وقتی که در چارچوب ارضی کشور سوریه خود را تعریف کنید، دلیلی برای هیچ اختلاف یا سوءظنی نمی ماند. در صورتی که هنوز پیشمرگه هایی در خاک ترکیه هستند، باید جملگی به کردستان سوریه منتقل شوند و در آنجا فعال شوند که بدان ها نیاز هست. درضمن، ائتلاف سوریه و کردهای سوریه در شادی های مربوط به این اقدام تاریخی اخیرشان، ما را هم شریک بدانند.

مطلب قبلیطرح هائی که شکست آنها از پیش معلوم بوده است
مطلب بعدیچرا شاه آری، رئیس جمهور نه؟!
دکتر کاوه احمدی علی آبادی
دکتر کاوه‌ احمدی‌ علی‌آبادی‌ تاکنون تحصیلات دانشگاهی را در مقطع دکترای جامعه شناسی (Ph.D) با عنوان دانشجوی ممتاز از تگزاس و مقطع فوق‌ دکترای‌ (Post Doctoral of Philosophy) فلسفه‌ علم‌ به همراه گواهی "ارزیابی کمال" از دانشگاه‌ آبردین‌ (Aberdeen) در داکوتای‌ جنوبی‌ آمریکا به پایان رسانده و و اینک عضو هیئت علمی (ACADEMIC BOARD) دانشگاه آبردین (ABERDEEN) با رتبه پروفسوری (PROFESSORSHIP) است. ایشان موفق به دریافت درجه دانشمندی (scientist) در رشته فلسفه علم با رساله "روش شناسی علم و فلسفه" و انتخاب به عنوان دانشمند برجسته (Distinguished scientist) سال 2008 از طرف دانشگاه آبردین شدند. دارای 14 عنوان کتاب چاپ شده، 6 عنوان در نوبت چاپ، بیش از 45 پژوهش و مقاله علمی از کنفرانس ها و همایش های ملی و بین المللی و فراتر از 120 عنوان مقاله در نشریات کثیرالانتشار بوده و دارای 11 جایزه و لوح تقدیر و سپاس از جشنواره ها و مراکز علمی و آکادمی مختلف است. در حال حاضر ایشان عضو جامعه شناسان بدون مرز (Sociologists without borders (ss هستند.