قیام مردم ایران در پنجاهمین روز

0
13

در پنجاهمین روز اعتراضات سراسری در ایران، دانشجویان دانشگاه آزاد مشهد شنبه 14 آبان، در محوطه این دانشگاه تجمع کرده و علیه نیروهای امنیتی شعار «زن آزاده منم، هیز تویی، هرزه تویی» سر دادند.

شماری از دانشجویان دانشگاه علم و صنعت تهران هم در اعتراض به سرکوب و بازداشت دانشجویان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در صحن این دانشگاه تحصن کردند.

دانشجویان دانشگاه گیلان نیز شنبه با اعتصاب و تجمع در این دانشگاه شعار «دانشجو تعلیق بشه، دانشگاه تعطیل میشه» سر دادند.

با گسترش اعتراضات و اعتصابات سراسری در ایران و در اعتراض به بازداشت دانشجویان و جو امنیتی در محیط دانشگاه، شماری از دانشگاه‌های کشور از جمله دانشگاه بهشتی، علوم پزشکی ایران، آزاد واحد شمال تهران، طباطبایی و دانشگاه یزد با صدور بیانیه حضور در کلاس‌ها را تحریم کردند.

دانشجویان دانشگاه علامه تهران در اعتراض به بازداشت و سرکوب دانشجویان توسط نیروهای امنیتی در این دانشگاه تجمع کرده و شعار «ننگ ما، ننگ ما، رئیس الدنگ ما» سر دادند.

در ادامه اعتصاب دانشجویان در ایران، حسین ایزدیار رییس حفاظت دانشگاه تهران با تهدید دانشجویان پردیس شمالی این دانشگاه گفت که در صورت عدم پایان تحصن، «نیروهای نظامی» وارد دانشگاه شده و همه آنها را «کت بسته» بازداشت خواهد کرد.

العربیه نوشت؛ همزمان، حراست دانشگاه آزاد تهران شمال، شنبه جهت شناسایی دانشجویان هنگام ورود به دانشگاه با تفتیش وسایل شخصی دانشجویان، اقدام به برداشتن ماسک از صورت آنها می‌کنند.

مولوی عبدالحمید روز گذشته برگزاری همه‌پرسی در ایران را مطرح کرد و گفت «ملتی را که 50 روز است در خیابان‌ها اعتراض می‌کند، نمی‌توانید با کشتن و زندان و زدن، عقب برانید.»

در اعتراضات جمعه دست‌کم 16 شهروند بلوچ در شهرهای این استان به ویژه شهرستان «خاش» با شلیک تیر مستقیم نیروهای امنیتی کشته شدند.