قورباغه‌های بی‌سر؛ غذای مورد علاقه مردگان

0
174

باستان‌شناسان قورباغه‌های بدون سری را درون کوزه‌هایی دفن شده در قبری ۴۰۰۰ ساله یافتند که متعلق به کنعانیان بوده‌است.

باستان‌شناسان با بررسی یک قبر متعلق به عصر برنز موفق به کشف کوزه‌هایی پر از قورباغه‌های بدون سر شدند. به نظر می‌رسد که این قورباغه‌ها، غذای مردگان برای سفر به زندگی پس از مرگ بوده‌اند. این کوزه‌ها در قبری ۴۰۰۰ ساله پیدا شدند.

به گفته محققان، محل تدفین این کنعانی‌ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را از نحوه کفن و دفن مردم در اواسط عصر برنز به ارمغان بیاورد. باستان‌شناسان در حال حفاری بودند و به طور کاملا تصادفی این کوزه‌ها را کشف کردند.

با وجود این که خوردن قورباغه در آن دوره رایج بوده است اما خود این اکتشاف بسیار نادر است. به گفته متخصصان این حیوانات سر زده‌ شده‌اند تا جدا کردن پوست سمی‌شان راحت‌تر باشد.

636424162976758106

شوا کیسیلویتز، سرپرست این حفاری، می‌گوید: «کشف این قورباغه‌ها غیرمعمولی است. تا آنجایی که می‌دانم در وادی آرا نیز قورباغه‌هایی پیدا شده بودند که متعلق به اواخر عصر برنز بودند».

این قبر در سال ۲۰۱۴ طی یک پروژه ساخت‌وساز کشف شد و یکی از ۶۷ چاله‌ای بود که توسط انسان کنده شده بود. این قبرها بین باغ وحش و یک مرکز خرید قرار داشتند. باستان‌شناسان با حرکت دادن یک سنگ که ورودی این قبر را می‌پوشاند، اسکلت دست‌نخورده‌ای از یک انسان را پیدا کردند که به پشت دراز کشیده و دفن شده بود.

636424162967226853

در اطراف قبرها کاسه‌ها و کوزه‌های سرامیکی قرار داشتند که تاریخ دفن را رویشان نوشته شده بود. درون یکی از کوزه‌ها، استخوان‌های کوچک نه قورباغه وجود داشت که سرهایشان از بدن جدا شده بود.

سفال‌های دیگری نیز پیدا شدند. گرده‌های از نخل خرما و بوته‌های گل تلفونی داخل آنها پیدا شدند که بومی شهر اورشلیم نیستند. گل تلفونی از شمال می‌آید در حالی که خرما‌ها متعلق به منطقه‌ای مانند دره اردن است.

به گزارش آنا به نقل از DailyMail، محققان با استفاده از تکنولوژی‌‌های جدید یک سری آنالیز جدید روی یافته‌ها انجام دادند. نتایج نشان می‌دهد که محتویات داخل این کوزه‌ها، هدف تشریفاتی داشتند.