قوانین جدید فیفا برای پنالتی و تعویض‌ها در فصل بعد

0
100

فدراسیون جهانی فوتبال فیفا از اول جولای سال جاری میلادی تصمیم دارد قوانین جدیدی را در مسابقات فوتبال سال آینده اجرا کند. تغییرات اعمال شده فصل ۲۳-۲۰۲۲ که به صورت رسمی در سایت فیفا قابل دسترسی است مربوط به بحث تعویض‌ها در هر بازی و ضربات پنالتی است.

در حالی که پیش از شیوع ویروس کووید ۱۹ تیم‌ها اجازه ۳ تعویض را در طول هر بازی داشتند، اما پس از این بیماری و با توجه به شرایط بازیکنان و فشرده شدن بازی‌ها تعداد آن‌ها به پنج تعویض افزایش پیدا کرد و حالا فیفا تصمیم دارد که تعداد رسمی تعویض‌ها را در هر بازی به همان پنج تعویض به صورت دائمی تغییر دهد.

تغییر دیگر صورت گرفته در قوانین نیز مربوط به ضربات پنالتی است که جایگاه دروازه‌بان را در هنگام زدن ضربه مشخص کرده است. قوانین قبلی مربوط به ضربه پنالتی می‌گفت که وقتی ضربه زده می‌شود حداقل یکی از پا‌های دروازه‌بان باید خط دروازه را لمس کرده یا روی آن باشد.

رسانه‌های ورزشی نوشتند؛ در این صورت بار‌ها تردید‌هایی در این باره پیش می‌آمد که یکی از پا‌ها پشت خط دروازه و دیگری جلوتر از خط دروازه قرار داشت و در صورت مهار توپ بحث درباره تکرار پنالتی زیاد بود.

اما در قوانین جدید این مورد تغییر کرده و کلمه «پشت خط» به این مورد اضافه شده است و مشخص شده که حداقل یکی از پا‌های دروازه بان در هنگام زدن ضربه باید پشت خط دروازه قرار بگیرد. به این ترتیب شرایط برای تعیین لزوم تکرار ضربه پنالتی نیز واضح‌تر شده است.