قطعنامه گروگانگیری در جمهوری اسلامی به صحن سنا می رود

0
201

کمیته روابط خارجی سنای آمریکا پنج شنبه قطعنامه ای دو حزبی را تصویب کرد که از حکومت جمهوری اسلامی می خواهد شهروندان آمریکایی و اتباع دارای اقامت دائم را که ناعادلانه بازداشت شده اند آزاد کند.

به گزارش واشنگتن فری بیکن، قطعنامه همچنین از دولت ترامپ می خواهد این مساله را در بالاترین اولویت های خود قرار بدهد.

بررسی این قطعنامه با افزایش تلاش ها در واشنگتن برای تشدید فشار بر جمهوری اسلامی همزمان شده است.

منتقدان توافق هسته ای و مدافعان گروگان های آمریکایی در جمهوری اسلامی امیدوارند فشارهای جدید دولت ترامپ بر تهران شامل درخواست آزادی این گروگان ها باشد.

انتظار می رود این قطعنامه طی هفته های آینده در صحن سنا به بحث و رای گذاشته شود.

مجلس نمایندگان قطعنامه مشابهی را در اوایل ماه می تصویب کرده بود.

سناتور دموکرات باب منندز از اعضای کمیته روابط خارجی سنا و از منتقدان صریح توافق هسته ای جمهوری اسلامی می گوید: «اگر جمهوری اسلامی می خواهد از سوی جامعه جهانی پذیرفته شود و نظم بین المللی را رعایت کند همان طور که ادعا می کند چنین خواستی دارد، باید گروگان گیری را متوقف کند؛ و مشخصا از هدف گرفتن شهروندان آمریکا و اتباع دارای اقامت دائم و استفاده از آن ها به عنوان مهره بازی دست بکشد».

این قطعنامه از حمایت سناتورها تد کروز، پتریک لیهی و کوری بوکر برخوردار است و ایالات متحده و کشورهایی که شهروندانی در زندان های جمهوری اسلامی دارند را به تشکیل یک گروه چند ملیتی مامور پیگیری آزادی آن ها ترغیب می کند.

به گزارش صدای آمریکا؛ باقر و سیامک نمازی، کارن وفاداری، ژیو وانگ، نزار زکا و آفرین نیاسری از جمله شهروندان بازداشت شده در ایران هستند.