قطعات تولید شده متحدان اوکراین در پهپادهای ساخته شده توسط جمهوری اسلامی

0
229

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین روز شنبه ۳ ژوئن (۱۳ خرداد) به تلویزیون این کشور گفت، کارشناسان در بررسی  پهپادهای شاهد که به شهرها حمله می‌کردند به این نتیجه رسیده اند که برخی قطعات آنها ساخت جمهوری اسلامی یا روسیه نیستند و به احتمال زیاد در کشورهای حامی اوکراین ساخته شده اند. 

به گفته او این احتمال هم وجود دارد که پهپادها پیش از شروع جنگ به روسیه تحویل داده شده باشند، زیرا به طور عمده در سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ ساخته شده‌اند.

شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا در ماه آوریل سال جاری با استناد به یک تحلیل موسسه بریتانیایی “تحقیقات تسلیحات جنگی” گزارش داد که پهپادهای شاهد فروخته شده توسط ایران به روسیه “با موتوری حرکت می‌کنند که بر اساس فناوری آلمانی ساخته شده و جمهوری اسلامی این فناوری را حدود ۲۰ سال پیش از طرق غیرقانونی به دست آورده است”.

به گفته مقامات بلگورود، در حملات هوایی جدید به این منطقه روسی واقع در نواحی مرزی با اوکراین، دست‌کم دو نفر کشته شده‌اند.

دویچه وله نوشت؛ ویاچسلاو گلادکف، فرماندار بلگورود در شبکه اجتماعی تلگرام نوشتگ که منطقه شِبِکینو از صبح دوباره زیر آتش اوکراین قرار گرفته است.

در روستای نووایا تاوولشانکا یک “زن مسن” در این حملات کشته شده و در روستای بسلیودوفکا یک زن دیگر بر اثر جراحات متعدد ترکش جان خود را از دست داده است. به گفته فرماندار منطقه، دست‌کم دو نفر دیگر زخمی شده‌اند. 

 منابع روسی می‌گویند، شهر شِبِکینو واقع در منطقه‌ای به همین نام در طول چند روز گذشته به شدت گلوله باران شده که باعث فرار صدها نفر از ساکنان شده است.

امکان راستی‌‌آزمایی اطلاعات منتشره در باره حملات دو طرف وجود ندارد.