قبرهای میلیاردی در حرم شاه‌چراغ!

0
251

مساحتی حدود ۳۰۰ متر مربع دقیقا وسط ضلع شمالی حرم شاه‌چراغ  را کنده‌اند تا یک قبرستان درست در قلب بنای مذهبی فرهنگی و تاریخی شاه‌چراغ  ایجاد کنند؛ بنایی که خرداد ماه ۱۳۲۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

در این مساحت اندک ۳۰۰ قبر دو طبقه ایجاد کردند و روی همه آنها را پوشاندند، تا زمانی‌ که مشتریان بمیرند و تقاضا برای خرید قبرهای مقابل شاه‌چراغ  زیاد شود، آن‌وقت قیمت را بگویند!

قیمت هر قبر در شاهچراغ ۲۵۰ میلیون تومان است، البته این قیمت برای هر یک طبقه از این قبرها در حرم «احمدبن موسی کاظم» است، پولی معادل ۵۰۰ میلیون تومان برای هر قبر.

1414331216077_20141025_105320

با یک حساب سرانگشتی ساده مشخص می‌شود که اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان از بابت کندن این قبرها به دست می‌آید.

اما اگر از این قبرها و پولی که از فروش آن‌ها به دست می‌آید و فقط باید در رویا امیدوار بود که قدری از این پول برای بافت تاریخی که شاهچراغ  در قلب‌اش قرار دارد بگذریم، آن‌قدر مشکل برای تدبیر اندیشیدن درباره‌شان وجود دارد که به نظر باید در وضعیت کنونی بافت تاریخی شیراز همه را یک‌جا مورد بررسی قرار داد.

1414331224205_20141025_105329_HDR
اما اصل طرح توسعه‌ی حرم شاهچراغ  برای چیست؟ طرحی که این از یک ماه گذشته چشم مسئولان میراث فرهنگی کشور را به ظاهر ترساند، به اندازه‌ای که نتوانسته‌اند آن‌طور که باید پا جلو بگذارند و از آن‌چه تمدن و تاریخی کشور نامیده می‌شود دفاع کنند!

با تخریب‌هایی که خواب را به چشم بافت تاریخی شیراز در محله‌ی «اسکندریه» حرام کرده و اقدامی که متولیان این حرم  برای ایجاد قبرستانی هرچند کوچک در دست انجام دارند، به نظر می‌رسد تخریب خانه‌های تاریخی شیراز در این محدوده نیز یکی از دلایل گسترش این اقدام می‌تواند باشد.

هرچند به دنبال هر لودری که برای تخریب بافت تاریخی – که گفته می‌شود با هدف توسعه‌ی حرم مطهر شاه‌چراغ انجام می‌شود – یک کامیون برای آسفالت کردن زمین آن خانه نیز حرکت می‌کند، اقدامی که این روزها دائما در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، به نظر می‌رسد با توجه به تخریب خانه‌های ارزشمند و ثبتی بافت تاریخی شیراز،‌ جستجو برای علت کندن زمین در قلب یک بنای تاریخی مذهبی ثبتی بیهوده باشد، چون اگر ثبتی بودن یک بنای تاریخی و ارزشمند حتی اگر در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده باشد، برای دست اندرکاران طرح توسعه‌ی شاه‌چراغ اهمیت داشت، دست‌کم یک سوال یا استعلام از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری انجام می‌شد!