قایق برقی هیدروفویل Seabubbles

0
484

بالا آمدن قایق از آب روی هیدروفویل باعث می‌شود که این وسیله بسیار راحت و کارآمد باشد؛ شرکتی فرانسوی با استفاده از پیشرانه برقی و سیستم خودپایدارکننده اتوماتیک، قایق الکتریکی طراحی کرده است که برای سرنشینان مسافرتی راحت و آرام روی آب رقم می‌زند.

تاکسی آبی سی‌بابلز (Seabubbles) برای اولین‌بار، این هفته راهی میامی در ایالات متحده آمریکا می‌شود تا در آنجا به نمایش درآید. این قایق برقی دارای طراحی پنج صندلی به اندازه خودروی سواری خانوادگی است و شکلی شبیه به خودروی پرنده در فیلم سینمایی The Fifth Element دارد.

4315757

نمونه اولیه تاکسی آبی سی‌بابلز از سیستم محرکه الکتریکی با توان ۲۷ اسب‌بخار بهره می‌برد که به دو پروانه در زیر هیدروفویل‌ عقب متصل می‌شود؛ هنگامی که این قایق برقی با سرعتی حدود ۱۳ کیلومتربرساعت روی آب حرکت کند، هیدروفویل‌های آن به اندازه کافی از روی آب بلند می‌شوند و از آب خارج خواهند شد. بیشینه سرعت این قایق حدود ۲۸ کیلومتربرساعت است و در حالتی رخ می‌دهد که هیدروفویل‌ها ۴۰ سانتی‌متر بالای آب قرار گیرند.

بالا آمدن بخش اصلی بدنه قایق از آب باعث کاهش ۴۰ درصدی درگ می‌شود تا شعاع حرکتی قایق با باتری ۲۱.۵ کیلووات ساعت افزایش یابد. شعاع حرکتی نمونه اولیه قایق سی‌بابلز حدود ۴۰ کیلومتر یا دو ساعت استفاده مفید است؛ باتری‌های سی‌بابلز نیز برای شارژ کامل به ۵ ساعت شارژ نیاز دارند.

البته این اعداد فقط برای نمونه اولیه هستند و نمونه تولیدی آن به‌لطف استفاده از باتری‌های بزرگ‌تر سریع‌تر خواهد بود. همچنین گفته می‌شود که مدل تولیدی شعاع حرکتی بیشتر و زمان شارژ سریع حدود ۳۵ دقیقه دارد.

4315758

شاید سوار شدن روی یک هیدروفویل مرکزی در جلوی قایق با دو هیدروفویل در عقب کمی ترسناک به نظر برسد. قایق سی‌بابلز به‌طور مداوم از حسگرهای ژیروسکوپیک و ارتفاع برای اندازه‌گیری زوایای چرخش و غلتش استفاده می‌کند و سیستم فرمان کاملاً به‌صورت الکترونیکی کنترل می‌شود. این ویژگی‌ها به قایق برقی اجازه می‌دهد که در هنگام سواری روی آب به‌طور خودکار تعادل خود را حفظ کند.

قیمت قایق برقی سی‌بابلز حدود ۲۰۰ هزار دلار برآورد شده است؛ طرح چشم‌نواز این قایق هنگامی که روی آب حرکت می‌کند، می‌تواند به انگیزه‌ای جدی برای خرید تبدیل شود.

به گزارش همشهری به نقل از زومیت؛ تعدادی از خریداران پرداخت وجه خود را انجام داده‌اند و منتظر رسیدن این قایق برقی به ایالات متحده هستند. این شرکت همچنین در حال آماده کردن تعدادی از سفارش‌های مشتریان خصوصی و تجاری در مسکو، سنت پترزبورگ، روتردام و آمستردام است.

4315759 4315761 4315762