قاچاق میلیون‌ها قرص کپتاگون توسط حزب‌الله لبنان و خانواده بشار اسد

0
171

روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» در گزارشی از رشد تجارت مواد مخدر و گسترش آن در سوریه طی سال‌های جنگ داخلی و با مدیریت شبه‌نظامیان و جناح‌های مسلح با نفوذ در این کشور به‌ویژه حزب‌الله لبنان خبر داد.

در این گزارش که دوشنبه، ۶ دسامبر، به نقل از منابع و اطلاعات تایید شده، تهیه و منتشر شده، آمده است که تجارت مواد مخدر توسط شرکای قدرتمندی مانند شبه‌نظامیان و جناح‌های مقتدر و با نفوذ در ساختار رژیم سوریه، اداره می‌شود.

در گزارش مفصل روز دوشنبه، آمده است که عملیات فروش مواد مخدر میلیون‌ها دلار برای گروه‌های شبه‌نظامی درآمد دارد.

العربیه به نقل نوشته این روزنامه آمریکایی نوشت، قاچاق مواد مخدر آنچنان در سوریه و لبنان گسترش یافته است که این کشورها را به منبعی جدید برای صدور قرص‌های مواد مخدر در جهان تبدیل کرده است.

بر اساس اطلاعات، عمده‌ترین محصول این قاچاق‌ها، قرص «کپتاگون» است که ماده‌ای مخدر و غیرقانونی و باعث اعتیاد می‌شود. مراحل تولید این قرص‌های مخدر اعم از کارگاه‌های تولیدی و کارخانه‌های بسته‌بندی گرفته در سوریه انجام گرفته تا صادرات آن از طریق شبکه‌های قاچاق به بازارهای خارجی صورت گیرد.

طبق این گزارش بسیاری از عملیات تولید و توزیع توسط لشکر ۴ زرهی ارتش سوریه که تحت فرماندهی ماهر اسد، برادر کوچکتر بشار اسد و یکی از قدرتمندترین مردان این کشور است، مدیریت می‌شود.

بر اساس تحقیقات انجام شده در ۱۰ کشور که شامل مصاحبه با کارشناسان بین‌المللی و منطقه‌ای درباره امور قاچاق مواد مخدر، شماری از بازرگانان نزدیک به رژیم اسد از جمله اعضایی از شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان و برخی از اعضای خانواده اسد که از پاسخگویی مصون هستند، در تجارت مواد مخدر نقش اساسی ایفا کرده و فعالیت گسترده‌ای در تجارت آن دارند.

تجارت مواد مخدر که از زیر ویرانه‌های یک دهه جنگ و متلاشی شدن اقتصاد سوریه سر برآورده است به واسطه نخبگانی از نظامیان ارشد، سیاستمداران و دلالان در سوریه اداره می‌شود. این قشر از دلالان صاحب نفوذ که شبکه‌های قاچاق مواد مخدر را هدایت می‌کنند، به دنبال را‌ه‌های جدیدی برای کسب ارز خارجی و دور زدن تحریم‌های اقتصادی آمریکا هستند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید