فیگارو: استعفای مشاور امنیتی ترامپ؛ نخستین بحران در کاخ سفید

0
130

تارنمای روزنامه پرشمارگان فیگارو با انتشار گزارشی، استعفای «مایکل فلینMichael Flynn» مشاور امنیت ملی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا را نخستین بحران در کاخ سفید ارزیابی کرد.
به گزارش رسانه های بین الملل، فلین به دنبال رسوایی های مربوط به تماس های پنهانی با روسیه روز سه شنبه استعفا کرد.

در گزارش تحلیلی که فیگارو به همین مناسبت منتشر کرده، آمده است: سه هفته پس از روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، مایکل فلین قربانی روابط مبهم خود با روسیه شد.

خبرنگار این روزنامه که در واشنگتن مستقر است، با کوتاه خواندن دوران مسئولیت این ژنرال بازنشسته ۵۸ ساله، تحلیل کرده است: ارائه استعفا در چنین سطحی از مسئولیت آن هم سه هفته پس از برگزاری آئین تحلیف دولت جدید، غیر عادی است. این بحران، تصویر آشفتگی و اقدام غیرمنتظره را در کاخ سفید تایید می کند.

در این گزارش با تاکید بر اینکه روابط مبهم فلین با روسیه، او را در این مخمصه قرار داده، آمده است: این در حالی است که «اف.بی.آی» در حال بررسی دخالت کرملین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تماس های تلفنی مشاور ترامپ با «سرگی کیسلیاک Sergueï Kislyak» سفیر روسیه در واشنگتن در تاریخ یکم ژانویه است.

گزارشگر فیگارو تاریخ یاد شده را «با دستور «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا مبنی بر تحریم و اخراج ۲۵ جاسوس روسی که با پوشش دیپلماتیک در این کشور فعالیت می کردند، همزمان اعلام می کند».

وی می افزاید: در صورتی که در این مکالمه غیررسمی، این ژنرال اطلاعات یا وعده هایی مبنی بر برداشته شدن تحریم ها به روس ها داده باشد، به طور بالقوه غیرقانونی است.

بر اساس گزارش فیگارو، مایکل فلین در طول مبارزات انتخاباتی ۲۰۱۶ ریاست جمهوری آمریکا، حامی سرسخت دونالد ترامپ بود و با الفاظ خشونت آمیز علیه «هیلاری کلینتون» سخن می گفت و نظریه پرداز تئوری های توطئه بود.

خبرگزاری فرانسه در همین رابطه گزارش می دهد؛  او در نامۀ استعفای خود اعتراف می کند که «ناخواسته، در بارۀ گفتگوهای تلفنی خود با سفیر روسیه در واشینگتن، به معاون رئیس جمهوری منتخب آمریکا “مایک پنس” و دیگران، همۀ واقعیت را نگفته است».

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام کاخ سفید اعلام کرده است فلین در متن نامه استعفای خود از ارائه اطلاعات ناقص به ترامپ در ارتباط با روابط با روسیه سخن گفته است.

برخی قانونگذاران آمریکایی در روزهای گذشته خواستار برکناری فلین شده بودند و «نانسی پلوسی» رهبر اقلیت دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود: «مایک فلین» تا اعلام نتایج تحقیقات اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) باید از سمت خود تعلیق شود.

گفته می شود روابط شخصی وی با مقام های روسی و گفت وگوها درباره تحریم های آمریکا علیه روسیه از موضوعات جنجال برانگیز علیه فلین است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ژنرال «جوزف کیت کلاگ» را به عنوان جانشین موقت فلین تعیین کرد.

مطلب قبلیواکنش پرستویی به موفقیت کلهر
مطلب بعدیوزارت خارجه آمریکا خطاب به ایران: موسوی، رهنورد و کروبی را فورا آزاد کنید
پوریا نژادویسی
فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد برنامه برنامه سازی تلویزیون از دانشکده صدا و سیما. کارمند سابق معاونت سیاسی سازمان صدا و سیما ( اداره کلّ اخبار و اطلاعات ) تهیه کننده و کارگردان برنامه‌هایی‌ چون : دختران فراری پارک ملت- مجموعه عاشوراییان- ماجرای ورود گوشت‌های آلوده به کشور- هویت- رنگ و نقش- سیمای خانواده؛ قسمت خانواده و جوان- سازنده اولین فیلم آموزشی در خصوص نحوه چگونگی‌ رأی گیری برای ستاد انتخابات وزارت کشور- فیلم مستند دیدار سفیر کشور ژاپن در ایران از شهر همدان- مجری و خبرنگار مراکز ؛ تهران ؛ کیش ؛ همدان ؛ فارس- مسول پوشش خبری زلزله بم در سال۱۳۸۲- سر تیم خبری جلسات هیات دولت- سر تیم خبری جلسات بیت رهبری- سر تیم خبری سفرهای هیات دولت- عضو تیم خبری سفرهای رهبری- یکی‌ از عکاسان پروژه محرمانه قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا در سایت ( قرب نوح )- همکار در برنامه‌های مختلف با عناوین دیگر چون : مشاور ؛ یکی‌ از کارگردانان هنری ؛مشاور مجری طرح ؛ نماینده حراست ؛ ناظر کیفی و پخش و ... **- عضو شورای عالی‌ تحقیق و مبارزه با مواد مخدر در وزارت کشور - عضو هسته مرکزی گزینش کلّ کشور - دبیر کنگره وزرای شهید هیات دولت در ریاست جمهوری - نماینده بنیاد شهید در ستاد کلّ نیروهای مسلح ( سماجا ) ديگر مسئوليت های پوريا نژاد ويسی از اين قرار است: - همکاری با نشريه گل آقا - همکاری کوتاه مدت با روزنامه کيهان در سال ۱۳۷۸ - تهيه کننده ی برنامه پرسش و پاسخ با دختران فراری پارک ملت، که از بخش خبری شبکه دوم تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد - سازنده ی اولين فيلم آموزشی انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا - دبير کنگره ی وزراء شهيد هيئت دولت - عضويت در گروه تحقيق مبارزه با مواد مخدر استاندری همدان - نماينده ی فرماندار همدان در اولين دوره ی انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در سال ۱۳۷۷ - سازنده ی فيلم مستند آشورا برای معاونت سياسی استانداری همدان - تهيه کننده و مجری برنامه ی خبری با عنوان "دانشجويان انقلاب چرا؟" برای بنياد حفظ آثار ارزشهای دفاع مقدس - مجری صدا و سيمای استان همدان، تهران و کيش در سال های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۲ - مسئول پيگيری جلسه ی سخنرانی حسين لقمانيان در همدان - يکی از همکاران مطبوعاتی در رابطه با سفر خامنه ای به همدان - مدير بازرگانی روزنامه ی اعتماد در همدان و ...