فیلم‌هایی که سیگار دارند فقط برای بزرگسالان به نمایش درمی‌آیند

0
156

سازمان بهداشت جهانی گفته فیلم‌هایی که در آن‌ها مردم سیگار می‌کشند باید رده‌بندی سنی «بزرگسالان» دریافت کنند چون شرکت‌های تنباکو از آن‌ها برای بازاریابی و فروش محصولات‌شان به کودکان است.

 در گزارشی که با عنوان «فیلم‌های بدون سیگار» منتشر شد، سازمان بهداشت جهانی می‌گوید ۴۴ درصد بازده کل هالیوود و ۳۶ درصد فیلم‌هایی که در سال ۲۰۱۴ به منظور تماشای نوجوانان ساخته شدند، صحنه‌ای از فردی در حال سیگار کشیدن را نشان می‌دهند. به طور مثال در فیلم «ترانسفورمرز: عصر انقراض» که یک فیلم اکشن علمی‌تخیلی سه‌بعدی است که بر پایه اسباب‌بازی‌های محبوب ترانسفورمرز ساخته شده، روباتی هست که سیگار برگ می‌کشد.

دکتر آرماندو پروگا از ابتکار بدون تنباکوی سازمان بهداشت جهانی می‌گوید: مدتی دیدیم تنباکو در فیلم‌های سینمایی و دیگر محصولات صنعت سرگرمی کاهش داشت اما بر اساس آمارهایی که تحت نظارت ما بودند، در سال ۲۰۱۳-۲۰۱۴ یک نقطه بازگشت دیدیم. تعداد صحنه‌هایی که تنباکو در آن‌ها هست در فیلم‌ها بیشتر شده است. صنعت تنباکو دنبال جایگزین‌هایی برای تبلیغ محصولاتش است و فیلم، جدیدترین سرحد کمپانی‌های تنباکوست. در بعضی فیلم‌ها، تعداد صحنه‌های تنباکو بسیار بیشتر از چیزی است که در جامعه‌ای می‌بینید که داستان فیلم در آن اتفاق می‌افتد.

با استناد به یک مطالعه آمریکایی، نزدیک به ۴ نفر از هر ۱۰ فرد بالغ به این دلیل شروع به سیگار کشیدن می‌کنند که این کار را در فیلم‌های سینمایی و سریال‌های تلویزیونی دیده‌اند. مرکز کنترل و پیش‌گیری درمان ایالات متحده (CDC) تخمین می‌زند که در سال ۲۰۱۴ میلادی ۶ میلیون جوان به همین دلیل شروع به سیگار کشیدن کردند.

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۹ هم درخواستی مشابه کرده بود اما دولت‌های سراسر جهان آن را نادیده گرفتند. این سازمان همچنین تا به حال سعی کرده کاری کند فیلمسازان، برندهای تنباکویی را که در فیلم استفاده می‌شود نشان ندهند و یک خط هم به تیتراژ فیلم اضافه کنند که می‌گوید آن‌ها برای استفاده از سیگار در فیلم‌‌شان هیچ پولی دریافت نکرده‌اند اما این درخواست هم تا حد زیادی نادیده گرفته شد.

به گزارش مهر به نقل از ایندپندنت، هیات رده‌بندی سنی فیلم‌های بریتانیا به گاردین گفته بود اینکه بزرگسالان در یک فیلم سیگار بکشند، به طور اتوماتیک منجر به رده‌بندی فیلم برای افراد بالای ۱۸ سال نخواهد شد اما اگر این مساله عادی شود، احتمالا به فیلم رده‌بندی سنی بالاتری خواهند داد.