فیلمنامه‌نویسان آمریکا از پدرو آلمادوار تجلیل می‌کنند

0
227

انجمن فیلمنامه‌نویسان آمریکا با اهدای جایزه دستاورد فیلمنامه نویسی به پدرو آلمادوار از وی تجلیل می‌کند.

پدرو آلمادوار جایزه ژان رنوآر دستآوردهای فیلمنامه‌نویسی انجمن نویسندگان آمریکا را دریافت خواهد کرد. این جایزه از یک فیلمنامه‌نویس بین‌المللی که خارج از ایالات متحده و به زبان‌های دیگر کار می‌کند، تجلیل می‌کند.

آلمادوار که اهل اسپانیاست تا به حال قابلیت‌های خود به عنوان یک نویسنده، کارگردان و تهیه کننده را در چندین فیلم از جمله «با او حرف بزن» برنده جایزه اسکار محصول سال ۲۰۰۲ و «زنان در آستانه شکست ذهنی» که نامزد دریافت جایزه بفتا شد، نشان داده است. فیلم بعدی او «سکوت» نام دارد که از طریق کمپانی تهیه مستقل خود او یعنی ال دسئو، کمپانی‌ای که او با برادرش آگوستین آلمادوار راه اندازی کرد، توزیع خواهد شد.

وی با فیلم‌های برنده جایزه‌های مختلف، توانست مسیر حرفه‌ای شغلی پنلوپه کروز و آنتونیو باندراس را نیز تضمین کند. کروز برای نقش‌آفرینی در فیلم «بازگشت» او محصول سال ۲۰۰۶ نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن سال شد و باندراس هم یکی از نقش‌های اصلی خود را در «قانون آرزو» محصول سال ۱۹۸۷ ایفا کرد که در فستیوال فیلم برلین نیز نمایش داده شد.

هاوارد ای رادمن معاون انجمن نویسندگان آمریکا گفت: فیلمنامه‌های او که با شور و مراقبت فراوان کارگردانی می‌شوند به ما درباره لایه‌های خارجی سرزمین بومی او و لایه‌های داخلی قلب‌های خودمان چیزهای زیادی آموخته‌اند. یک فیلمنامه آلمادوار مانند پریدن از بالکون گائودی می‌مانند، می‌چرخد، بالا می‌رود، صعود می‌کند، کج می‌شود، غلت می‌خورد، سقوط می‌کند – همیشه هم حیرت‌انگیز و حیرت‌زده روی پایش فرود می‌آید.

از دریافت‌کنندگان پیشین این جایزه می‌توان به سوسو دآمیکو و تونینو گرا فیلمنامه‌نویسان فقید ایتالیایی و همچنین فیلمسازان ژاپنی آکیرا کوروساوا و شینوبو هاشیموتو اشاره کرد.

آلمادوار به این ترتیب به جمع افراد دیگری که قرار است در این مراسم مورد تجلیل قرار بگیرند یعنی بن افلک، هارولد رامیس و مارگارت ناگل پیوست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هالیوود ریپورتر، جوایز انجمن نویسندگان سال ۲۰۱۵ روز چهاردهم ماه فوریه در دو مراسم جداگانه در شهرهای نیویورک و لس‌آنجلس به برندگان امسال اهدا خواهند شد.

پدرو آلمودوار در سال ۱۹۴۹ در کالزادا د کالاتراوا شهر کوچکی در نزدیکی سیوداد رئال در استان کاستیا-لامانچا زاده شد. او یکی از چهار فرزند (دو پسر و دو دختر) خانواده‌ای بزرگ و تهیدست روستایی بود. پدرش آنتونیو آلمودوار که اندکی سواد خواندن و نوشتن داشت، بیشتر عمرش را به حمل و نقل بشکه‌های شراب با قاطر مشغول بود.