فیات و فولکس؛ گزینه های بعدی بازار خودرو

0
189

بعد از انعقاد قرارداد شرکت پژو با ایران خودرو طی هفته گذشته، حالا دو شرکت فیات و فولکس واگن نیز برای حضور در بازار ایران اعلام آمادگی کرده اند. برخی مقامات این دو شرکت آلمانی و ایتالیایی پیش از امضای برجام نیز در ایران حضور یافته بودند اما مذاکرات رسمی بین این شرکت ها و خودروسازان کشورمان صورت نگرفته بود. حال به گفته عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان برخی متخصصان شرکت فیات برای بررسی وضعیت صنعت قطعه کشورمان کمتر از دو ماه دیگر به ایران سفر خواهند کرد.
به گزارش دنیای اقتصاد، محمدرضا نجفی منش با اشاره به اینکه فیات علاقه مند به فعالیت در بازار ایران است، می گوید: در مذاکراتی که با فیات صورت گرفته، قرار است کارشناسان و متخصصان این شرکت با حضور در ایران، توان قطعه سازی ما را بسنجند تا نسبت به فعالیت در بازار ایران و امکان ساخت داخل کردن قطعات خودروهایشان اطمینان حاصل کنند.

این در حالی است که طی دو روز گذشته نیز آندریاس لنشلر، عضو هیات مدیره فولکس واگن در گفت وگو با یک روزنامه آلمانی تاکید کرده که فولکس به بازار خودروی ایران امیدوار است. امیدواری مدیران این شرکت در شرایطی اعلام شده که پس از امضای توافق هسته ای نیز فولکس به عنوان یکی از گزینه های آینده بازار خودروی ایران معرفی شد اما خبر رسوایی آلایندگی خودروهای دیزلی این شرکت موجب شد تا احتمال حضور آن در بازار ایران کمرنگ شود. با این وجود به نظر می رسد که نامساعد بودن فروش و تولید این شرکت در برخی بازارها از جمله آمریکای جنوبی و برزیل موجب شده تا بار دیگر فولکس واگن علاقه مندی خود را برای ورود به بازار ایران ابراز کند.