فوران آتش از چاه‌های آب در کوهدشت

0
215

چاه های آب کشاورزی شهرستان کوهدشت به علت وجود منابع گازی در زمین های منطقه به جای آب، آتش از آن ها فوران می شود.

 اوایل سال ۹۲ خبرهایی مبنی بر فوران آتش از دل چاه های آب کشاورزی در برخی مناطق شهرستان کوهدشت از جمله سه آسیابه بخش مرکزی این شهرستان تمامی نگاه ها را به خود معطوف ساخت.

حضور مدیر اکتشاف نفت ایران و برخی از مدیران شرکت نفت در این منطقه همگی نشان از اهمیت این موضوع بود.

ماجرا از آنجا آغاز شد که در این منطقه یک چاه آب کشاورزی بر اثر صاعقه آتش می گیرد، مردم محلی ماه ها شاهد سوختن این چاه و فوران آتش از دل آن ها هستند، کاری از دست کسی بر نمی آید تا اینکه بعد از شخم زدن زمین های کشاورزی اطراف این چاه در روستای چشم کبود علیا آزادبخت در دل زمین گاز نشت می کند و بعد از مدتی به شعله های آتش تبدیل می شود که بی هدف از زمین شعله می کشد.

145779_709

نگرانی مردم آنجا بیشتر می شود که از درز موزائیک های منازل هم گاز نشت می کند همچنین حتی رودخانه محلی این منطقه هم بر اثر وجود گازهای نفتی با زدن کبریت آتش می گیرد و شعله ور می شود و بوی بد گاز همچنان ساکنان این منطقه را آزار می دهد.

مردم به بخشداری و سپس به فرمانداری شهرستان مراجعه و خواستار رسیدگی به موضوع می شوند، طولی نمی کشد که با حضور”بلورچیان” نماینده شرکت نفت در منطقه، کمی از استرس و دغدغه مردم کاسته می شود.

نماینده شرکت نفت پس از بازدید از منطقه و بر رسی و مشاهده عینی این واقعه اظهار کرد: ما در حال بررسی موضوع و دنبال شواهدی دال بر وجود نفت و گاز هستیم، زیرا مواردی این چنینی از یکصد سال قبل تا کنون داشته ایم مانند منطقه مسجد سلیمان و مناطقی دیگر که مردم چاره ای جز کنار آمدن با آن را ندارند.

وی افزود: در زیر این زمین احتمال وجود میدان نفتی وجود دارد که باید با بررسی نسبت به این موضوع کاملا مطمئن شویم.

بلورچیان تصریح کرد: ما یک سری آزمایشات انجام داده ایم که منتظر جواب آنها هستیم و بعد از رسیدن جواب این آزمایشات معلوم می کنیم که در منطقه چه باید کرد.

از این قضایا بیش از چند ماه می گذرد اما خبری از مسئولان شرکت نفت نیست. دوباره مردم نگران می شوند و پیگیری های اداری و رسانه ای صورت می گیرد که منجر به حضور قلاوند مدیر اکتشاف نفت ایران شد.

وقلاوند اظهار کرد: به همراه کارشناسان مدیریت اکتشاف آمده ایم تا از منطقه نمونه بر داری کنیم.

وی افزود: تمام شواهد و اطلاعات مربوط به ژئو فیزیکی منطقه و نقشه های زمین شناسی، خروج این نفت و گاز نشان از وجود مخزن نفتی در اعماق ۲ هزار متری دارد.

مدیر اکتشافات نفت ایران قبل از خروج از شهرستان از جمع آوری یک سری نمونه ها خبر داد و بیان کرد: ما برخی از این نمونه ها را در ایران و برخی در خارج از کشور مورد بررسی قرار می دهیم که بعد از دریافت جواب نمونه ها، گزارش تکمیلی را آماده و برای منطقه تصمیم گیری می کنیم.

145781_975
حال نزدیک به ۱۵ ماه است که از این ماجرا می گذرد اما هنوز خبری از دستاورد این بررسی و تحقیق ها نشده و کاری اساسی برای منطقه صورت نگرفته است.

در روزهای اخیر با مشاهده گازهای متراکم که از داخل ساختمان مسکونی مالک یکی از چاه های آب کشاورزی این منطقه بیرون می آید و خروج قیر یا نفت سیاه به همراه آب از داخل لوله آب چاه نگرانی اهالی را بیشتر کرده است.

به گزارش تسنیم؛ بوی بد این گازها از یک طرف و خطر انفجاری که کارشناسان شرکت گاز احتمال آن را داده اند اینروزها کابوس کشاورزان و اهالی این مناطق شده است.

کشاورزان و اهالی روستاهای منطقه که درگیر این پدیده خطرناک هستند نگران وضعیت آینده خود،خواستار رسیدگی سریع مسئولان در این زمینه هستند.