فوت 21 معدنچی

0
251

مدیر کل بحران استان گلستان با تایید فوت 21 معدنچی نسبت به نجات سایر محبوس شدگان ابراز امیدواری کرد.

 صادق علی مقدم مدیر کل بحران استان گلستان با تایید فوت 21 نفر در معدن زمستان یوت گفت:‌ همکاران ما به عمق 1200 متری تونل که انفجار آن را به دو بخش تقسیم کرده بود رسیدند و در بخش اول که موفق به بررسی آن شدیم به علت انفجار شدید و درجه بالای مونواکسید کربن 21 نفر از معدنچیان جانشان را ازدست دادند.

مدیر کل بحران استان گلستان ادامه داد: تا شناسایی همه عزیزان کارمان را ادامه می‌دهیم و دستگاه‌های جدیدی هم آمده‌اند تا پیش روی سریع‌تر انجام شود و بتوانیم با هوادهی مونواکسید موجود در تونل را خالی کنیم و به عمق بالاتر ورود کنیم.

وی با ابراز امیدواری نسبت به زنده ماندن سایر معدنچیان گفت: باتوجه به اینکه انفجار در بخش اول صورت گرفته است این احتمال وجود دارد که در قسمت‌های انتهایی اکسیژن بیشتری وجود داشته باشد و بتوانیم معدنچیان را نجات دهیم.

مقدم عنوان کرد: پس از رخ دادن انفجار به دلیل فضای احساسی تعدادی از عزیزان که همکارانشان در تونل مانده بودند برای امداد نجات وارد شدن که بخشی از آن‌ها دچار حاثه شدند بر اساس آخرین آمار حدود 32 تا 35 نفر در آن‌جا مبحوس شدند که 21 نفرشان فوت کردند.

سهل انگاری تعمیرکار منجر به انفجار تونل معدن شد

استاندار گلستان گفت: به علت توقف واگن و لوکوموتیو در داخل تونل و سهل‎انگاری از طرف یکی از تعمیرکاران جرقه‎ای ایجاد شد که منجر به انفجار در تونل معدن شده است.

حسن صادقلو شامگاه چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران در رابطه با علت حادثه اظهار کرد: به علت توقف واگن و لوکوموتیو در داخل تونل و سهل‎انگاری از طرف یکی از تعمیرکاران جرقه‎ای ایجاد شد که منجر به انفجار در تونل معدن شد.

وی افزود: ۴۲ نفر برای نجات کارگران در داخل تونل رفته که به علت شرایط بد هوادهی با مصدومیت رو به رو شدند، اما خوشبختانه تمامی این افراد سالم هستند.

استاندار گلستان با بیان اینکه عمق این تونل بیش از یک‌هزار و ۲۰۰ متر است، افزود: بر اثر این انفجار ۳۲ نفر در تونل به دام افتادند.

صادقلو افزود: کارشناسان ایمنی معادن در کشور و دیگر افراد خبره با حساسیت زیادی وضعیت را بررسی می کنند تا از بروز حادثه‎ای جدید جلوگیری کنند.

هوا رسانی به معدن از ۲ مسیر/ ۹ پیمانکار در میان محبوس شدگان

علی ربیعی در جمع خبرنگاران گفت: برای کنترل، بررسی و پیگیری حادثه معدن زمستان یورت وارد گلستان شده ایم.

وی افزود: حضور وزرا در محل حادثه به این علت است که بتوانیم نیازمندی ها، دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز برای کنترل حادثه را تامین کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: طبق آخرین گزارش ۹ پیمانکار به همراه ۲۶ معدنچی در تونل حبس شده اند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه معدن افقی است و تنها مشکل موجود وجود گاز بسیار زیاد است که باعث شده امداد رسانی با سرعت انجام نشود.

ربیعی تصریح کرد: حادثه در عمق یک هزار و ۳۰۰ متری تونل اتفاق افتاده و تاکنون نیروهای امداد و نجات تا عمق ۵۰۰ متری ورود کرده اند.

وی بیان کرد: هم اکنون هوارسانی از دو مسیر در حال انجام است و از یک مقر هم در حال تخلیه است و امیدواریم بتوانیم به زودی عملیات آوار برداری را آغاز کنیم.

بازدید وزیر کار از محل حادثه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای بازید از محل حادثه معدن زمستان یورت وارد فرودگاه گرگان شد.

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شامگاه چهارشنبه به نمایندگی از طرف رئیس جمهور وارد گلستان شده و به آزادشهر می رود تا از نزدیک از محل بازدید کند.

گفتنی است، ۱۱ صبح چهارشنبه انفجار در معدن زمستان یورت در آزادشهر حادثه آفرید.

تاکنون ۶۲ مصدوم حادثه به مراکز درمانی گنبد و آزادشهر منتقل شده اند و بنا به گفته مسئولان ۳۵ نفر هم همچنان در تونل محبوس هستند.

هم اکنون نیروهای امداد و نجات در منطقه حاضر هستند و عملیات هوادهی و اکسیژن رسانی به تونل در حال انجام است و تنها ۵۰۰ متر از عمق یک هزار و ۵۰۰ متری تاکنون بازگشایی شده است.

عملیات نجات کارگران معدن ادامه دارد

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان گلستان با بیان اینکه گفته می‌شود حدود ۳۵ نفر در معدن زغال سنگ یورت آزادشهر محبسوس شدند گفت: عملیات نجات کارگران معدن ادامه دارد.

غلامرضا سلطانی درباره آخرین وضعیت انفجار در معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر گفت: این انفجار حدود ساعت ۱۲ ظهر امروز رخ داد بدین ترتیب که تعدادی از معدنکاران برای حمل زغال سنگ از طریق واگن‌های حمل زغال سنگ داخل معدن رفتند.

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان گلستان ادامه داد: در زمان حمل معدن ظاهرا واگن حمل معدن به دلیل مشکل در باتری واگن خاموش می شود که کارگران معدن نسبت به تعویض باتری اقدام می کنند. اما گفته می شود در زمان روشن کردن واگن با وقوع جرقه متاسفانه یک انفجار رخ می دهد.

وی با بیان اینکه آمار متعددی از تعداد کارگران محبوس شده اعلام می شود ادامه داد: بر اساس آنچه که اعلام می شود در حال حاضر حدود ۳۵ نفر داخل معدن محبوس شدند و نیروهای امدادی در حال نجات آنها هستند.

بازرس کانون عالی شوراهای اسلامی کشور افزود: گفته می شود تاکنون حدود ۵-۶ نفر از کارگران معدن نجات یافتند و امیدواریم سایر معدنچیان گرفتار در معدن نیز به سلامت نجات یابند.

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان با بیان اینکه عمق این معدن حدود ۱۵۰۰ متر است گفت: منطقه حادثه یکی از مناطق صعب العبور است که عملیات نجات را با مشکل مواجه کرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که برخی رسانه‌ها از خروج جسد از معدن خبر می دهند مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان با تکذیب این خبر گفته است: تاکنون هیچ جسدی از معدن زغال‌ سنگ زمستان یورت آزادشهر خارج نشده است و ۵۰ نفر از مصدومان حادثه به مراکز درمانی منتقل شدند.

به گفته وی، ۲۵ نفر از این تعداد کارگرانی بودند که در داخل تونل معدن قرار داشتند و ۲۵ نفر نیز کسانی بودند که برای امدادرسانی وارد تونل شده و دچار گازگرفتگی شدند.

انتقال ۶۲ مصدوم به مراکز درمانی گلستان/ ۴مصدوم مرخص شدند

رئیس اورژانس استان گلستان از انتقال ۶۲ مصدوم حادثه معدن به مراکز درمانی استان خبر داد و گفت: تاکنون چهار مصدوم مرخص شده اند.

علیرضا کمال غریبی اظهار کرد: تاکنون ۶۲ مصدوم با ۱۰ دستگاه آمبولانس و بالگرد به مراکز درمانی استان منتقل شده اند.

وی افزود: از این ۶۲ نفر حال عمومی ۱۲ مصدوم کمی وخیم تر بوده و با بالگرد منتقل شده اند.

رئیس اورژانس استان گلستان ادامه داد: هم اکنون چهار مصدوم از مراکز درمانی استان مرخص شده اند و وضعیت عمومی ۵۸ مصدوم رو به بهبود است.

به گفته کمال غریبی از این تعداد مصدوم ۱۲ نفر به بیمارستان خاتم الانبیاء گنبدکاووس، چهار نفر به بیمارستان شهداء گنبدکاووس، ۴۰ نفر به بیمارستان آزادشهر و ۶ نفر به بیمارستان مطهری گنبدکاووس منتقل شده اند.

کمال غریبی تصریح کرد: هم اکنون یک آمبولانس اتوبوسی مجهز به ۱۳ تخت در محل حادثه مستقر است  و پزشک، پرستار و تکنسین برای بررسی وضعیت اولیه مصدومان در محل حاضر هستند.

وی یادآور شد: مصدومان فقط در صورت نیاز به مراکز درمانی اعزام می شوند و مراکز بهداشتی و درمانی شرق استان هم اکنون در آماده باش هستند.

امکان انفجار بعدی در معدن/حضور استاندار در جلسه مدیریت بحران

صادق علی مقدم مدیرکل مدیریت بحران استانداری گلستان اظهار کرد: انفجار صبح چهارشنبه در معدن زمستان یورت آزادشهر شدید بوده. معدنچیان همچنان در معدن محبوس هستند.

وی افزود: در این حادثه تمام تجهیزات و امکانات معدن زمستان یورت ازکارافتاده و مجبور شدیم تجهیزات را از معادن دیگر فراهم کنیم.

وی ادامه داد: هم‌اکنون عملیات هوادهی در حال انجام است و در عمق ۵۰۰ متری یک کارگاه بازگشایی‌شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان گلستان تصریح کرد: آلودگی معدن به گاز منواکسید کربن و ازدحام جمعیت عملیات امدادرسانی را سخت کرده است.

وی خاطرنشان کرد: تا حدود دو ساعت بعد از حادثه به دلیل ازدحام جمعیت امکان امدادرسانی و ورود به معدن ممکن نبود و هم‌اکنون هم تجمع جمعیت مشکلات عدیده‌ای را برای ما به وجود آورده است.

مقدم اضافه کرد: هم‌اکنون وضعیت معدن نامعلوم است و باوجود گاز در معدن هرلحظه امکان انفجار بعدی وجود دارد.

وی بیان کرد: در ساعت اولیه هیچ‌یک از مسئولان معدن در محل حادثه حضور نداشتند و آمار متفاوتی از تعداد معدنچیان ارائه می‌شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری استان گلستان گفت: مطابق آخرین آمار ۳۵ نفر هم‌اکنون در معدن محبوس شده‌اند و تمام تجهیزات و امکانات در محل حاضر است و باوجود محدودیت فعالیت در تونل عملیات امدادرسانی با کندی در حال انجام است.

گفتنی است جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان به ریاست حسن صادقلو استاندار گلستان، صادقعلی مقدم مدکل مدیریت بحران استان گلستان، فرمانداران شهرستان‌های اطراف محل حادثه، فرماندهان انتظامی، سپاه و لشکر ۳۰ گرگان و دستگاه‌های عضو این شورا در محل حادثه برگزار شد.

۲۶ مصدوم معدن سرپایی در محل درمان شدند/ انتقال ۷ مصدوم با بالگرد

حسین احمدی اظهار کرد: بعد از وقوع حادثه انفجار در معدن زمستان یورت آزادشهر در ساعت ۱۱ صبح چهارشنبه یک فروند بالگرد و تیم امدادی به‌ویژه تیم واکنش سریع به همراه دو قلاده سگ تجسس و نجات و تجهیزات کامل عملیات جستجو و نجات به منطقه اعزام شدند.

وی افزود: هم‌اکنون ۱۶ تیم امداد و نجات و ۱۰ دستگاه آمبولانس، دو خودرو، ست نجات و وسایل امدادی مجهز به اکسیژن در محل حاضر هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان گلستان ادامه داد: تاکنون ۱۸ مصدوم با آمبولانس و هفت آسیب‌دیده با بالگرد به مراکز درمانی گنبد و آزادشهر منتقل‌شده‌اند.

عملیات امدادی ادامه دارد

وی بابیان اینکه اکسیژن دراپی و درمان سرپایی ۲۶ نفر در محل حادثه انجام‌شده است، تصریح کرد: پس از هشت ساعت همچنان عملیات امدادی ادامه دارد.

احمدی به آخرین عملیات امدادی انجام‌شده اشاره و خاطرنشان کرد: منواکسید کربن و متان هر دو حالت انفجاری دارند و هم‌اکنون عملیات تخلیه گاز و دهش و مکش در حال انجام است.

وی اضافه کرد: پس از هر مرحله انجام پاک‌سازی گروه امداد و نجات وارد تونل می‌شوند که تاکنون ۵۰۰ متر پاک‌سازی‌شده است.

احمدی بیان کرد: چون تونل دارای راه‌های فرعی بسیاری است امید داریم اکسیژن کافی به ۲۶ معدنچی محبوس رسیده باشد و تیم امداد و نجات بتواند با سرعت بیشتری خود را به محل حادثه رسانده و معدنچیان به‌سلامت خارج شوند.