فن آوری های جدید و حفظ میراث فرهنگی ایتالیا

0
187

شهر باستانی و ارزشمند پومپی، واقع در ایتالیا، که در فهرست میراث فرهنگی یونسکو، وابسته به سازمان ملل متحد، قرار دارد، مدتهاست که در معرض خرابی است. بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، در تلاشی برای جلوگیری از فروریزی کامل این شهر باستانی، گروه فن آوری و دفاعی ایتالیایی، موسوم «فین مکانیکا» طبق توافقنامه ای با استفاده از گیرنده های حساس و فن آوری ماهواره ای این مکان را دیدبانی خواهد کرد.

به گزارش صدای آمریکا؛ این گروه تحت کنترل دولت با دراختیار گذاردن فن آوری رایگان به مدت سه سال و آموزش کارکنان پروژه بازسازی در سرمایه گذاری به ارزش دو میلیون یورو (۲.۷۵ میلیون دلار) در عملیات ترمیمی شرکت خواهد داشت.

فروریزی دیوارها و خانه های پومپی، که در فوران آتشفشان سال ۷۹ پس از میلاد مسیح زیر ۴ تا ۶ متر گدازه آتشفشان و خاکستر مدفون شد، موجب اعتراض و افزایش فشارهای بین المللی گردید تا به تاخیر در امر مرمت پایان داده شود. پروژه ترمیمی پومپی با اختصاص بودجه ۱۰۵ میلیون یورویی – که بخشی از آن را اتحادیه اروپا پرداخت کرده – سال گذشته آغاز شد.

فین مکانیکا کارمندان این پروژه را برای استفاده از ابزار فوق العاده پیشرفته دیدبانی آموزش خواهد داد. این ابزار باستان شناسان را قادر خواهد ساخت تا هر گونه جابجایی زمین در مساحتی که ۱۵۰۰ ساختمان در آن قرار دارد را ضبط کنند و سپس با استفاده از این اطلاعات برای جلوگیری از ریزش بناها به سرعت وارد عمل شوند.

حرکت و جابجایی خاک، خطر بزرگی برای بناهای باستانی به ویژه در هوای نامساعد است. فین مکانیکا می گوید با استفاده از تصاویر با کیفیت بالا (high-resolution) که گروهی از ماهواره های کازمو-اسکای مد، متعلق به آژانس فضایی ایتالیا، به دست می دهند، می توان جابجایی خاک را دیدبانی کرد. پس از سرآمدن مهلت سه سال، این تجهیزات پیشرفته برای پروژه ترمیمی در دست بخش خصوصی باقی خواهد ماند.

فواره تروی
فواره تروی

تکنیسین ها از طریق تصویربرداری فراطیفی (hyperspectral imaging) از مهم ترین مکان های شهر پومپی آرشیوی دیجیتالی بوجود خواهند آورد که می تواند با اندازه گیری تابش الکترومغناطیسی ترکیب مواد مختلف را تشخیص دهد.

ماموران حفاظتی شهر قادر خواهند بود با استفاده از نرم افزار (اَپ) تلفن های هوشمند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. ردگیر های فوق العاده حساس عبور غیر مجاز افراد، تخریب و یا صدمه به ویرانه ها را حس کرده و آژیر خطر را به صدا در خواهد آورد.

حامیان خصوصی

با اتمام بودجه های دولتی برای مرمت و بازسازی میراث فرهنگی افسانه ای ایتالیا، مشارکت فین مکانیکا از آخرین نمونه های همکاری شرکت های بخش خصوصی است که با تخصیص بودجه و فن آوری وارد این عرصه شده اند.

۳ شرکت خصوصی ایتالیایی در ترمیم و بازسازی سه یادبود تاریخی شهر روم مشارکت دارند. شرکت سازنده کفش های لوکس «تادز» به امر ترمیم آمفی تئاتر «کولوسیوم» کمک می رساند، شرکت جواهرسازی بولگاری «پله های اسپانیایی» را مرمت می کند، و شرکت طراحی مد «فندی» ترمیم «فواره تروی» را برعهده گرفته است.

روز پنجشنبه، ۱۴ فروردین ماه (۳ آوریل) وزیر فرهنگ ایتالیا، آقای داریو فرانسسچینی، گفت، «من از گروه های خصوصی دیگر دعوت می کنم که پا پیش بگذارند و بهانه نیاورند که موانع بوروکراتیک فراوانی سر راه کمک دهی وجود دارد. ما اینجائیم، هیچ عذر دیگری موجه نیست.»

محبوب ترین جاذبه توریستی ایتالیا، پس از کولوسیوم و «تپه پالاتین»، که در سال ۲۰۱۳ میلادی ۲.۵ میلیون بازدید کننده به خود جلب کردند، شهر پومپی است که تقریبا ۲۰۰۰ سال پیش، با دفن شدن در خاکسترهای آتشفشان وزووویو، حفظ شد و باستان شناسان آن را در قرن ۱۸ میلادی کشف کردند، اما اکنون تبدیل به نماد چندین دهه سوء مدیریت میراث ایتالیا شده است.

پله های اسپانیایی
پله های اسپانیایی

در ماه گذشته سه دیوار و قوس حامی یک معبد فروریخت. فین مکانیکا می گوید، کار ترمیمی نادرست، به ویژه پس از جنگ جهانی دوم، همراه با بدی آب و هوا، آلودگی، رشد علف هرز و جمعیت بازدید کننده، همه و همه دست به دست هم داده تا شهر از هم فروپاشد.

از ۱۰۵ میلیون یوروی وعده داده شده تاکنون ۴۰ میلیون یورو در دسترس پروژه پومپی بزرگ قرار داده شده است.

کار ترمیم در میان اختلاف نظر بر سر اینکه از چه کسی باید به عنوان رهبری نام برده شود به تاخیر برخورد کرد. فرانسسچینی روز پنجشنبه گفت معاون مدیر پروژه، فابریزیو ماگانی، برکنار خواهد شد. ماگانی در ماه دسامبر گذشته در این مقام گمارده شده بود.