فناوری هوشمند در یک قفل ۳۴۰ ساله

0
170

قفلی قدیمی متعلق به قرن هفدهم میلادی از فناوری هوشمندی بهره برده‌است که باور قدمت بالای آن را دشوار ساخته‌است.

 این قفل هوشمند ۳۴۰ ساله بخشی از مجموعه موزه ریجکس در آمستردام است که فناوری هوشمندانه‌ای که در آن به کار گرفته شده می‌تواند تمامی سارقات قرن ۲۱ را دچار مشکل سازد.

موزه ویکتوریا و آلبرت در لندن نیز نمونه‌ای از این قفل ردیاب را در اختیار دارد. این قفل که توسط جان ویلکز ساخته شده‌است، برای محافظت از اتاق‌هایی نگهداری از اجسام ارزشمند مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. قفل در بیرمنگام و از جنس برنج و فولاد حکاکی شده ساخته شده‌است و از کلید قالب‌گیری شده فولادی برخوردار است.

با پایین کشیدن کلاه سربازی که روی قفل قرار دارد، می‌توان قفل را در وضعیت بسته و ایمن قرار داد. برای باز کردن باید دستگیره را همزمان با پایین نگه داشتن کلاه چرخاند.

سوراخ کلید زیر پای چپ سرباز مخفی شده‌است، این پا مانند محور عمل می‌کند، زمانی که کلیدی کوچک فشرده می شود، پا به سمت بالا جهیده و سوراخ کلید آشکار می‌شود. کلید هر دو زبانه را همزمان بیرون می‌آورد و با چرخش بیشتر زبانه اصلی بیشتر از قفل بیرون می‌زند.

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این قفل ردیاب بودن آن است، به این معنی که با هربار باز کردن قفل، صفحه شمارشگری که روی بدنه فلزی قرار دارد،‌ شماره دفعات باز شدن را نمایش می‌دهد تا صاحب قفل بداند که آیا در زمان حضور نداشتنش کسی قفل را باز کرده یا نه. همچنین زمانی که تعداد دفعات به ۱۰۰ برسد می‌توان با کمک دکمه‌ای کوچک صفحه شمارشگر را بازنشانی کرد.

به گزارش همشهری به نقل از فاکس‌نیوز،سازنده قفل روی آن این متن را حکاکی کرده‌است: اگر من زبان داشتم،‌ بدون تردید و اشتباه هویت تو را که پنهانی برای دستبرد زدن به ثروت ارباب من آمده‌ای را اعلام می‌کردم.