فریبا کمال آبادی پس از ده سال زندان: حق «خدمت به ایران» از بهاییان سلب شده است

0
329

 

فریبا کمال‌آبادی، عضو سابق گروه رهبری جامعه بهائیان در ایران (گروه یاران) در تاریخ ۱۵ اسفند سال ۱۳۸۶ در مشهد بازداشت شده بود. جمال الدین‌خانجانی، سعید رضایی، بهروز توکلی، عفیف نعیمی و وحید تیزفهم دیگر اعضای سابق این گروه که اداره کننده جامعه بهایی ایران است از تاریخ ۲۵ اردیبهشت سال ۸۷ در جریان حمله همزمان نیروهای امنیتی به منازل‌شان در زندان به سر می‌برند و مهوش ثابت دیگر عضو این گروه، روز دوشنبه، ۲۷ شهریور ماه بعد از ۱۰ سال از زندان آزاد شده است. آنها به جاسوسی برای اسراییل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام متهم و از سوی دادگاه انقلاب هرکدام  به ۲۰ سال زندان محکوم شده بودند. مقامات قضایی هیچگاه در خصوص این اتهامات شواهدی ارائه نکرده‌اند.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه در مرداد ماه  ۱۳۸۹، اعضای گروه رهبری جامعه بهایی ایران را به اتهام «جاسوسی، توهین به مقدسات، تبلیغ برعلیه نظام و رواج فساد فی الارض» به بیست سال زندان محکوم کرد. این حکم در شهریور همان سال در دادگاه تجدیدنظر به ۱۰ سال کاهش یافت اما دادستان کل کشور حکم دادگاه تجدیدنظر را برخلاف شریعت تشخیص داده و مجددا حکم به ۲۰ سال افزایش یافت. در آذر ماه ۱۳۹۴ اما حکم آنها با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی به ۱۰ سال کاهش یافت.

براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی «در جرائم موجب تعزیر هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد دادگاه برای هر یک از آن جرائم حداکثر مجازات مقرر را حکم می‌کند و هرگاه جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد، مجازات هر یک را بیش از حداکثر مجازات مقرر قانونی مشروط به اینکه از حداکثر به اضافه نصف آن تجاوز نکند، تعیین می‌کند. در هر یک از موارد فوق فقط مجازات اشد قابل اجراء است و اگر مجازات اشد به یکی از علل قانونی تقلیل یابد یا تبدیل یا غیرقابل اجراء شود، مجازات اشد بعدی اجرا می‌شود. در هر مورد که مجازات فاقد حداقل و حداکثر باشد، اگر جرائم ارتکابی بیش از سه جرم نباشد تا یک‌چهارم و اگر جرائم ارتکابی بیش از سه جرم باشد تا نصف مجازات مقرر قانونی به اصل آن اضافه می‌شود.»

فریبا کمال‌آبادی از «خدمت به ایران» به عنوان حقی دیگر که از بهائیان ایران سلب شده یاد کرد گفت: «همیشه راجع به بسیاری از حقوق از دست رفته جامعه بهایی صحبت شده مثل حق تحصیل و حق کار ولی راجع به حق خدمت به ایران که حق هر ایرانی و آرزوی بهائیان ایران است صحبت نشده و من دلم می‌خواهد حتما این موضوع به طور خاص مطرح شود. من بعد از ۱۰ سال که شاید از نظر خیلی‌ها به منزله این باشد که نیرو و طاقت آدم گرفته می‌شود از زندان آمده‌ام با آرزوی اینکه خودم و سایر بهائیان بتوانیم به کشور مقدس ایران خدمت کنیم. بتوانیم به عنوان یک هموطن، دین مان را به سرزمین مقدس ایران انجام دهیم و از حق خدمت به ایران بهره‌مند شویم.»

فریبا کمال‌آبادی در اردیبهشت ماه ۸۷ هنگامی زندانی شد که ترانه طائفی، دختر او ۱۳ سال سن داشت. او حالا ۱۰ سال بعد در حالی از زندان آزاد شده که دخترش ترانه، ازدواج کرده و مادر شده است. خانم کمال ابادی گفت: «درست است که ما با نگاه مثبت به سختی‌ها و شداید زندگی نگاه می‌کنیم ولی حقیقت این است که این سال‌ها از دست رفته و متاسفانه همچنان برای کسان دیگری که فرزندان کوچکی دارند در حال از دست رفتن است. آزیتا رفیع‌زاده به صرف اینکه در موسسه علمی آزاد به جوانان بهایی محروم از حق تحصیل کامپیوتر درس می‌داد خودش و همسرش در زندان به سر می‌برند و فرزندشان که خیلی کم سن و سال است دور از پدر و مادر زندگی می‌کند.»

آزیتا رفیع‌زاده و همسر او پیمان کوشک‌باغی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه اتقلاب به ریاست قاضی مقیسه به اتهام «عضویت در تشکیلات غیرقانونی و گروهک ضاله بهائیت با هدف اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت غیر قانونی در موسسه آموزشی Bihe»، به ترتب به چهار و پنج سال حبس تعزیزی محکوم شده و در حال حاضر در زندان به سر می‌برند.

فریبا کمال‌‌آبادی گفت: «ما امیدواریم این سختی‌هایی که ما یاران ایران کشیدیم و ده سال زندان هر کدام ما که جمعا ۷۰ سال می‌شود، در پایان با رفع سوتفاهمات  توام باشد و بقیه عزیزان آزاد شوند و بقیه مشکلاتی که برای جامعه بهایی وجود دارد به زودی رفع شود. دیانت بهایی، یک دیانت است و در ابتدای ظهور هر دیانتی این سوتفاهمات بوده و همه ادیان الهی این دوران سخت را در ابتدای کار تحمل کرده‌اند. ما با این دید تحمل کردیم. بله سخت است زندان خیلی سخت است شرایط زندان سخت است برای هرکسی بهترین زندان ها هم سخت است. دوری از عزیزان سخت است ولی نگاه ما بهائیان با تمام سختی‌هایی که کشیدیم باز هم عشق به کشور مقدس ایران است عشق به خدمت به ایران برای اینکه اتفاقی که برای ما افتاد دیگر در این سرزمین تکرار نشود برای فرزندان ما برای هموطنان ما تکرار نشود.»

خانم کمال آبادی گفت: «من همیشه می‌گویم نگاه ما به زندان شاید خیلی فردی و شخصی است. خیلی سختی داشت خیلی دشوار بود ولی من شخصا نه تنها راضی‌ام که می‌پذیرم. یک وقتی است که آدم به یک حقایقی تن در می‌دهد بلکه شاکرم برای اینکه انسان‌ها در سختی‌ها خیلی چیزها یاد می‌گیرند. به قول نیچه بحران‌هایی که انسان را از پا درنیاورد آنها را قوی تر می‌کند. برای شخص من چنین حسی داشت»

فریبا کمال‌آبادی در طی ده سال زندان تنها یک بار و در سال ۱۳۹۵ به مرخصی آمد. مرخصی چند روزه او به دلیل انتشار عکسی از دیدار فایزه هاشمی با او جنجال برانگیز شد. او به کمپین گفت: «من کاملا انتظار داشتم که فائزه به دیدنم بیاید و هر همبندی دیگری. ما در زندان یک خانواده‌ایم. با هم زندگی می‌کنیم. و یکی از مزایا و مواهب زندان این است که همه صرف نظر از دین، اعتقاد و فعالیت با هم زندگی می‌کنند. با وجه انسانی‌شان مثل دو انسانی که به همدیگر عشق می‌ورزند و مثل اعضای خانواده، با هم زندگی می‌کنند. و ما آرزومندیم این نمونه‌ای که در زندان ساخته شده بیرون از زندان هم ساخته شود. ما اعضای یک خانواده‌ایم. مگر می‌شود وقتی یکی از اعضای خانواده بعد از ۸ سال از زندان به مرخصی می‌آید عضو دیگر دیدار او نرود؟ این جنجال‌ها خیلی تعجب آور بود. وقتی یک انسان به دیدن هم بندی‌اش می‌آید، امری کاملا بدیهی است. این ماجرا خیلی عجیب بود و امیدوارم دیگر ماجراهایی نظیر آن تکرار نشود.»

خبرگزاری فارس همان زمان، فتوای قدیمی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را منتشر کرد که هرگونه معاشرت با بهائیان را منع کرده و ادعا کرده بود همه پیروان فرقه گمراه بهائیت محکوم به نجاست هستند و در صورت تماس آنها با چیزی، مراعات مسائل طهارت در رابطه با آنها، نسبت به اموری که مشروط به طهارت است، واجب است.

به گزارش خبرنامه ملی ایرانیان به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران؛ روزنامه‌های جوان و کیهان و وب‌سایت‌های رجانیوز، جهان‌نیوز و تسنیم هم همچون خبرگزاری فارس، مطالب و مصاحبه‌هایی علیه بهائیان ایران و فائزه هاشمی منتشر کرده‌اند. بیشتر مطالب شبیه به هم و فشار بر اکبر هاشمی رفسنجانی برای موضع‌گیری و اعلام برائت از دخترش بود. اکبر هاشمی رفسنجانی موضع گرفت. فائزه هاشمی اما در مصاحبه‌ای اعلام کرد که هیچ کار خلافی نکرده، پشیمان نیست و کسانی که به این دلیل به او حمله می‌کنند دغدغه دین ندارند.