فروش محصولات “رنو” به جمهوری اسلامی صفر شد

0
117

رنو فرانسه با پیروی از تحریم‌های آمریکا علیه صنعت خودرو جمهوری اسلامی فروش محصولات خود به ایران در سپتامبر ۲۰۱۸ را به صفر رساند.

 جدیدترین آمار منتشر شده از سوی شرکت خودروسازی رنو فرانسه نشان می دهد این شرکت با پیروی از تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی فروش محصولات خود به جمهوری اسلامی را به طور کامل متوقف کرده است.

این شرکت فرانسوی در گزارش ماهانه فروش محصولات خود در ماه سپتامبر اعلام کرد طی این ماه هیچ فروشی در بازار جمهوری اسلامی نداشته است و در حالی که طی سپتامبر سال ۲۰۱۷ بالغ بر ۱۰ هزار و ۹۳۲ دستگاه از محصولات خود را روانه بازار جمهوری اسلامی کرده بود در سپتامبر ۲۰۱۸ هیچ فروشی به جمهوری اسلامی نداشته است.

رنو در اوت ۲۰۱۸ یعنی نخستین ماه بازگشت تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی نیز فروش خود در بازار جمهوری اسلامی را به نصف کاهش داده و به ۷ هزار و ۶۲۶ دستگاه رسانده بود.

تحریم های آمریکا علیه صنعت خودرو جمهوری اسلامی از ۶ اوت بازگشته است.

این شرکت فرانسوی با وجود روابط طولانی و گسترده با صنعت خودرو جمهوری اسلامی به یک باره همکاری های خود را با ایران متوقف کرده است. این شرکت در دوره اول تحریم های خودرویی که توسط دولت اوباما علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته شد همکاری های خود را با جمهوری اسلامی کاهش داده بود اما بر اساس آمار سپتامبر ۲۰۱۸، در دوره جدید تحریم ها این همکاری ها را به طور کامل قطع کرده است. مدیران رنو به صراحت اعلام کرده اند از تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی پیروی خواهند کرد.

بر این اساس مجموع فروش رنو به جمهوری اسلامی در ۹ ماهه ۲۰۱۸ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۱۳ درصدی داشته و به ۹۶ هزار دستگاه رسیده است. رنو در ۹ ماهه سال قبل ۱۱۰ هزار و ۵۴۹ دستگاه خودرو روانه بازار ایران کرده بود.

به گزارش تسنیم؛ رنو در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۶۲ هزار و ۷۹ دستگاه از محصولات خود را روانه بازار جمهوری اسلامی کرد. فروش رنو فرانسه به جمهوری اسلامی در این سال نسبت به سال قبل از آن رشد ۴۹٫۳ درصدی داشت. فروش رنو به جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۶ نیز نسبت به سال قبل از آن رشد ۱۱۰ درصدی داشت و به ۱۰۸۵۳۶ دستگاه رسید. رنو در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۵۱۵۰۰، در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۳۳هزار دستگاه و در سال ۲۰۱۳ بالغ‌ بر ۳۹هزار و ۶۰۰ دستگاه از محصولات خود را به جمهوری اسلامی فروخته بود.