فرود میهمان ناخوانده؟ یک هواپیمای آمریکا در فرودگاه مهرآباد تهران به زمین نشست

0
123

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش داد که صبح روز سه‌شنبه یک هواپیمای آمریکایی، متعلق به یک بانک ایالتی، در فرودگاه مهرآباد تهران فرود آمد. به گزارش خبرنامه ملّی ایرانیان مسئولان این بانک از یک‌سو و مسئول مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل از سوی دیگر از دلیل حضور این هواپیما در فرودگاه مهرآباد ابراز بی‌اطلاعی کرده‌اند!

براساس گزارش نیویورک‌تایمز، هواپیمایی که پرچم کوچک ایالات متحده روی دم آن دیده می‌شد و در قابل رویت‌ترین منطقه باند فرودگاه مستقر شده بود. براساس این گزارش، این هواپیما به بانک محلی یوتا تعلق دارد. بانکی که در شهر اوگدن ایالت یوتا مستقر است و ۱۳شعبه در این ایالت دارد. روزنامه نیویورک‌تایمز می‌نویسد: «داستان این هواپیما و این‌که در ایران، کشوری که اکثر فعالیت‌های بازرگانی آمریکایی و اروپایی در آن ممنوع است، چه می‌کند، مرموزتر شده است.»

برت کینگ، یکی از نماینده‌های سالت‌لیک‌سیتی بانک یوتا اعلام کرد: این هواپیما در اختیار این بانک قرار دارد. با این‌حال از علت حضور این هواپیما در فرودگاه مهرآباد اظهار بی‌اطلاعی کرد. وی در ادامه اعلام کرد که این بانک به‌عنوان یک امانتدار عمل می‌کند که در این هواپیما دارای سهام مالی است. به گفته وی تحقیقات بانک در این‌باره ادامه دارد.

سازمان هوایی فدرال اعلام کرد: اطلاعاتی درباره سرمایه‌گذاران این هواپیما و این‌که چه کسی از آن استفاده می‌کند در دست ندارد. مقاماتی که در فرودگاه مهرآباد حضور داشته‌اند تنها اعلام کردند که هواپیما وی‌آی‌پی بوده است.

طبق قوانین آمریکا، هر هواپیمای این کشور معمولا برای ورود به ایران نیاز به اخذ تاییدیه از سازمان خزانه‌داری این کشور دارد. مقامات ایرانی نیز از اظهارنظر درباره علت حضور این هواپیما و هویت مسافران آن خودداری کرده‌اند. حمید بابایی، سخنگوی ایران در سازمان ملل گفت: «ما اطلاعاتی در این‌باره نداریم. از مالک هواپیما سوال کنید.»

این هواپیما به کشورهای زیادی سفر کرده است اما فرود آن در فرودگاه مهرآباد و کشور ایران که هدف تحریم‌های شدید غرب قرار دارد، جلب توجه کرده است. برخی از مقامات سابق فدرال که خواستند نامشان فاش نشود اعلام کردند که حضور یک هواپیما با پرچم آمریکا در ایران بیانگر این مساله است که این پرواز در قالب یک سفر تجاری قانونی و تایید شده {از سوی مقامات آمریکایی} صورت گرفته است.

متولی – در این مورد بانک یوتا- تنها مالک به ثبت رسیده در بانک اطلاعاتی سازمان هوایی فدرال آمریکا است. کینگ اعلام کرد که اجازه انتشار هویت سرمایه‌گذاران این هواپیما را ندارد و این شرکت باید اطلاعات آنها را محرمانه حفظ کند. درحالی‌که اصل امانتداری به افراد مشهور و مدیران شرکت اجازه مسافرت مخفیانه را می‌دهد، حتی در مخفی نگه‌داشتن هویت افرادی که پروازها را در اختیار دارند و علت آن نیز می‌تواند مفید باشد.

مراودات بانکی با ایران به‌طور خاص مشمول تحقیقات ویژه از سوی دولت آمریکا است. به‌طور مثال بانک اچ‌بی‌سی برای رفع اتهامات مربوط به انتقال میلیاردها دلار از طرف ایران مجبور به پرداخت ۱.۹۲‌میلیارد دلار شد. حتی پیش از تحریم‌ها نیز هواپیماهای آمریکایی به ندرت وارد ایران می‌شدند. اختلاف میان دو کشور به اندازه‌ای است که حتی فرود اضطراری هواپیماهای تجاری در ایران نیز می‌تواند خوراک خبری مناسبی برای رسانه‌ها باشد.

برت کینگ، در مصاحبه‌ای که روز پنجشنبه با رسانه‌ها داشت اعلام کرد که تمام تلاش خود را برای مشخص شدن این موضوع انجام خواهد داد. وی در این‌باره گفت: بانک یوتا بسیار محافظه‌کار است و در ایالت محافظه‌کار یوتا واقع شده است. اگر اقدامی غیرقانونی صورت گرفته باشد، ما متوجه خواهیم شد.

تکذیب مدیرکل فرودگاه مهرآباد!؟

البته مدیرکل فرودگاه مهرآباد با رد ادعای فرود هواپیمایی آمریکایی در این فرودگاه گفت: چنین چیزی را در فرودگاه مهرآباد نداشته‌ایم. نصرالله منصوری‌شیرازی در گفت‌وگو با تسنیم، اظهار کرد: «پرواز غریبه به این شکل یعنی آمریکایی را نداشته‌ایم.»

وی تصریح کرد: «اگر هم بوده به این اسم چنین چیزی را نداشته‌ایم که به این شکل گفته شده بیاید و وارد فرودگاه شود.» وی تاکید کرد: هواپیمای آمریکایی در روز سه‌شنبه هفته گذشته در فرودگاه مهرآباد فرود نیامده است. در عین‌حال تماس‌های خبرنگار ما با نمایندگان عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با هدف دریافت اطلاعات بیشتر درخصوص علت فرود این هواپیما در فرودگاه مهرآباد بی‌نتیجه ماند. در این تماس‌ها، اکثر اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از فرود و حضور یک هواپیمای آمریکایی در فرودگاه مهرآباد اظهار بی‌اطلاعی کردند. محمد اسماعیلی، محمد آشوری‌تازانی و احمد شوهانی به‌طورکلی از چنین خبری اطلاع نداشتند. همچنین برخی دیگر از اعضای کمیسیون ازجمله محمدرضا محسنی‌ثانی، اسماعیل کوثری، محمدصالح جوکار، مهدی دواتگری، منصور حقیقت‌پ‍ور و محمدحسن آصفری از طریق رسانه‌ها این خبر را شنیده بودند، اما اطلاعی از جزییات یا صحت و سقم آن نداشتند.

در همین رابطه محمدصالح جوکار نماینده یزد در مجلس به «شهروند» گفت: امروز این خبر را از طریق رسانه‌ها شنیدم و در پیگیری‌های صورت گرفته مطلع شدم که مدیرکل فرودگاه مهرآباد تهران نیز این مطلب را تکذیب کرده است. وی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون امنیت ملی این موضوع را پیگیری خواهد کرد؟ گفت: به‌طور قطع فردا (امروز شنبه سی‌ام فروردین) از دستگاه‌های مربوطه ابتدا گزارش‌‌های لازم را می‌خواهیم و اگر خبر صحت داشته باشد، از آنها درباره علت حضور این هواپیما و ماموریتی که داشته است را جویا می‌شویم تا گزارش خود را به اطلاع نمایندگان ملت برسانند.

البته شنیده‌های «شهروند» نشان می‌دهد که این هواپیما همچنان در ایران است و مسافرانش هم کمتر از ۱۰ نفرند. با تمام این تفاصیل تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز هیچ یک از مقامات رسمی کشور در خصوص حضور این هواپیما د ر فرودگاه مهرآباد اظهار نظر نکرده اند. این د رحالی است که این هواپیما که پرچم آمریکا بر بدنه اش حک شده است مسلما با اجازه وارد کشور شده است. چراکه عبور هواپیمایی غول پیکر از میان سامانه های راداری کشور بدون هماهنگی قبلی بسیار بعید است. از سوی دیگر هواپیما برای فرود مسلما نیاز به اعلام هویت و اجازه گرفتن از فرودگاه دارد.