فرهادی: خوشحالم که میرکریمی به اسکار می‌رود

0
160

اصغر فرهادی با تاکید بر اینکه «یک حبه قند» با بدسلیقگی برخی امکان حضور در اسکار را نداشت از اینکه رضا میرکریمی این بار با فیلم تازه اش «امروز» به اسکار می رود ابراز خرسندی کرد.

اصغر فرهادی کارگردان مطرح سینمای ایران در حاشیه رونمایی از کتاب «هفت فیلمنامه از اصغر فرهادی» در پاسخ به خبرنگاران درباره نظرش نسبت به حضور فیلم «امروز» به کارگردانی رضا میرکریمی در اسکار اظهار کرد: هنوز این فیلم را ندیده ام اما خوشحالم که میرکریمی که یک بار قرار بود فیلم «یک حبه قند» به کارگردانی او از طرف ایران به اسکار معرفی شود اما بدسلیقگی کردند و آن را نفرستادند این بار قرار است با فیلم جدیدش در اسکار شرکت کند اما متاسفانه من هنوز این فیلم را ندیده ام.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری درباره شایعاتی که مبنی بر فیلمسازی او در خارج از کشور شنیده می شود، تصریح کرد: خیر، من در جزایر اسپانیا فیلمی کار نمی کنم این هم از آن شایعاتی است که خودم هم آنها را می شنوم اما حقیقت ندارد. من فیلمنامه ای دارم که قرارست در کشور مصر، اسپانیا رخ بدهد. پیش قرارداد این فیلم نیز بسته شده است اما من هنوز درباره تاریخ شروع این پروژه توافق نکردم.

وی از ذکر عنوان و تم فیلم جدیدش پرهیز کرد و گفت: اصلا ممکن است فیلم بعدی ام در ایران باشد.

فرهادی یادآور شد: شایعاتی در خارج از کشور درباره من می گویند که گاهی یکی از آنها غلط در می آید و گاهی یکی درست. من هنوز در مرحله ای نیستم که تصمیم بگیرم کارم در کجا خواهد بود و نمی دانم فیلمم در ایران ساخته می شود یا خارج از آن. همه چیز به فیلمنامه بستگی دارد و هنوز در مرحله ای نیستم که بگویم کارم در کجا ساخته می شود.

کارگردان فیلم سینمایی «جدایی نادر از سیمین» درباره جدی ترین فیلمنامه ای که به ساخت آن فکر می کند، توضیح داد: من فیلمنامه آماده ای دارم که در سالهای گذشته برای ساخت آن با یک کمپانی خارجی توافق کرده ام. آن کمپانی منتظر من است و باید آن فیلمنامه را کار کنم اما هر لحظه ممکن است طرح و یا فیلمنامه دیگری به ذهم برسد که آن کار بعدی ام بشود.

تنها برنده جایزه اسکار از ایران ادامه داد: هنوز کار بعدی من مشخص نیست اما اینکه من فیلمی بیرون از ایران طبق تعهدی که دارم بسازم قطعی است. یک فیلمنامه آماده دارم و دیگری در حال نگارش است.

این کارگردان درباره بحث هایی که بر سر پروانه نمایش فیلم ها پیش آمده است، گفت: من از این فضا دور بودم و از اخبار دقیق خبر ندارم اما می دانم درباره آثار کسانی که پیش از این فیلمشان پروانه نمایش دریافت کرده عده ای خارج از این دایره اظهار نظر می کنند که نه صلاحیت دارند و نه اظهارنظرهایشان صادقانه است. جزو وظایف این افراد نیز نیست که وارد این حیطه شوند.

فرهادی تاکید کرد: این افراد بهتر است کاری که از آنها خواسته شده و بابتش حقوق می گیرند انجام دهند و وارد کارهای دیگر نشوند. مرا به خیر او امید نیست شر مرسان.

به گزارش مهر؛ وی درباره مدیریت جدید سینما نیز اظهار کرد: درباره ایوبی تنها چیزی که می توانم بگویم این است که او با تمام وجود در حال تلاش است تا با همه فشارها بتواند قدمی بردارد.

فرهادی در پاسخ به اینکه آثاری چون «ارتفاع پست» و «کنعان» در کتابش قرار نگرفته اند، توضیح داد: این هفت فیلمنامه آثاری هستند که جرقه و شروع آنها با من بوده است و می شود گفت تماما متعلق به من بوده اند اما «ارتفاع پست» و «کنعان» فیلمنامه هایی نیستند که با من شروع شده باشند بلکه من به عنوان کسی که ایده کس دیگری را نوشته، وارد شده ام. بنابراین این دو اثر را در این مجموعه نگذاشته ام.