فرمان محرمانه ترامپ در ۲۰۱۸ برای حمله سایبری به جمهوری اسلامی

0
164

تعدادی از مقام‌های آمریکا فاش کردند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در پی دریافت «اختیارات گسترده» از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور این کشور، در ظرف دو سال گذشته، شماری حمله سایبری تهاجمی علیه ایران و مکان‌های دیگر انجام داده‌است.

وبسایت یاهو نیوز روز گذشته، در گزارشی به نقل از مقام‌های پیشین آمریکا نوشته‌است: «ترامپ دو سال پیش فرمان سری صادر کرده که براساس آن با کاهش محدودیت‌های وضع‌شده در دولت‌های پیشین، به سی‌آی‌ای آزادی بیشتری در نوع عملیات‌های که انجام‌می‌دهد و اهداف مورد نظر داده شده‌است».

یاهو نیوز نوشته «براساس فرمان مذکور، سیا این امکان را داشته که راحت‌تر مجوز عملیات سایبری‌اش را بدون کسب اجازه مستقیم از کاخ سفید صادر کند».

به گزارش شرق الاوسط، یک مقام پیشین دولت آمریکا به یاهو نیوز گفته‌است که این دستورالعمل از چهار کشور روسیه، چین، ایران و کره شمالی نام برده‌است. با این حال این فرمان به شکل بالقوه می‌تواند بر سایر اهداف دیگر نیز اعمال شود.

به گفته یک مقام سابق، در همین راستا، سرویس سیا در استفاده از آزادی‌های جدیدی که از دونالد ترامپ به دست آورد، خیلی زود دست به کار شده و حداقل ۱۲ عملیات انجام داده‌است.

به گفته او، «این ترکیبی از کارهای مخرب بوده‌است و همچنین انتشار داده‌ها از طریق نشت (داده‌ها) یا چیزهای مانند آن است».

سیا از اظهار نظر یا پاسخ دادن به سؤالات در این زمینه خودداری کرد. شورای امنیت آمریکا نیز به بسیاری از درخواست‌های کتبی برای اظهار نظر پاسخ نداده‌است.

دولت ترامپ تأکید داشت که این آژانس عملیات‌های مخرب را از طریق اینترنت علیه اهدافی در داخل ایران انجام دهد که این اجازه را برای جلوگیری از برنامه هسته ای ایران و مقابله با نفوذ تهران در منطقه، به ویژه با هدف قرار دادن سپاه پاسداران و عوامل آن در منطقه انجام داد.