فرمان اجرایی لغو ورود مقام های جمهوری اسلامی و خانواده های آنها به آمریکا توسط دونالد ترامپ

0
148

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه سوم مهر ماه با صدور یک فرمان اجرایی مجوز ورود مقام‌های ارشد حکومتی جمهوری اسلامی و اعضای خانواده آنها را به ایالات متحده محدود یا تعلیق کرد.

پرزیدنت ترامپ در مقدمه این فرمان تصریح می‌کند حکومت جمهوری اسلامی حامی تروریسم است و سپاه پاسداران و نیروی قدس آن از تروریسم حمایت می‌کند، شهروندان آمریکایی را بی‌دلیل زندانی می‌کند، همسایگان خود را تهدید می‌کند و دست به حملات سایبری می‌زند.

وی در ادامه فرمان که متن آن در وبسایت کاخ سفید منتشر شده است می‌گوید، با توجه به این که این رفتارهای جمهوری اسلامی صلح و ثبات خاورمیانه و ورای آن را تهدید می‌کند، من مصمم شدم که به مصالح ایالات متحده است که برای محدود یا تعلیق کردن مجوز ورود مقام‌های ارشد حکومتی جمهوری اسلامی و اعضای در جه یک خانواده‌های آنها، چه مهاجرتی و چه غیرمهاجرتی، اقدام کنم.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه فرمان می‌نویسد، طبق اختیاراتی که قانون اساسی و دیگر قوانین ایالات متحده به من تفویض کرده، و با توجه به این که دریافته‌ام مجوز ورود بدون محدودیت مهاجرتی یا غیرمهاجرتی مقام‌های جمهوری اسلامی و اعضای درجه یک خانواده‌های آنها برای ایالات متحده زیان‌بار است، از این رو، بدینوسیله فرمان تعلیق یا محدودیت مجوز ورود این افراد را صادر می‌کنم.

مجوز ورود ایرانی‌هایی که طبق این فرمان محدود یا تعلیق می‌شود عبارتند از: مقام‌های ارشد حکومت جمهوری اسلامی، اعضای درجه یک خانواده‌های آنها، اعضای هیئت‌های نمایندگی جمهوری اسلامی، که وزیر خارجه ایالات متحده مسئول شناسایی آنها بوده و می‌تواند طبق این فرمان با مشورت وزارت امنیت داخلی اقدام کند.

به گزارش صدای آمریکا؛ رئیس جمهوری آمریکا در ادامه خاطر نشان کرده است آنهایی که اقامت قانونی دائم ایالات متحده، یا از قبل پناهندگی دریافت کرده‌اند، مشمول این فرمان نخواهند شد.