فرمانده سنتکام: با کشته شدن سلیمانی جمهوری اسلامی دچار «آشفتگی» شده است

0
76
Marine General Kenneth McKenzie, head of U.S. Central Command, speaks with U.S. troops while visiting Forward Operating Base Fenty in Jalalabad, Afghanistan, September 9, 2019. REUTERS/Phil Stewart - RC1800E00860

کنث مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام، می‌گوید که به دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله پهپادی ایالات متحده در ماه ژانویه، و پس از آن با توجه به خسارت‌های ناشی از گسترش ویروس کرونا، توانایی‌های جمهوری اسلامی در زمینه تصمیم‌گیری با «آشفتگی» روبرو شده است.

به گزارش شبکه تلویزیونی بلومبرگ، ژنرال مکنزی در همین حال گفته است که انتظار دارد جمهوری اسلامی به تمرکز خود بازگشته و تلاش برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از منطقه را از سر بگیرد.

فرمانده سنتکام در مصاحبه تلفنی با بلومبرگ که روز پنجشنبه ۱۹ تیر انجام شده گفت: «جمهوری اسلامی این را تشخیص می‌دهد که ما این توانایی را داریم که [پیامد] هرگونه حمله مستقیم یا غیرمستقیم آنها علیه ما، یا علیه شرکا یا متحدانمان را برای [جمهوری اسلامی] بسیار دردآور کنیم.»

ژنرال مکنزی افزود: «در حال حاضر اوضاع نسبتا آرام است که به نظر من این امر تا حدی به دلیل وضعیت آنها پس از حمله ژانویه [کشته شدن قاسم سلیمانی] است و فکر می‌کنم آنها هنوز مشغول بررسی هستند که چه کار می‌خواهند بکنند.»

او افزود که نمی‌توان به سکوت جمهوری اسلامی خیلی اطمینان کرد.

صدای آمریکا گزارش داد؛ فرمانده سنتکام در توضیح این موضوع گفت: «من درسی که پاییز سال گذشته گرفتیم را به یاد دارم. در آن زمان در یک دوره آرامش نسبی به سر می‌بردیم که ناگهان آنها به آرامکو حمله کردند. … من هیچ اطمینانی به دوران آرامش ندارم و در این زمان‌ها است که از قضا من با جدیت بررسی این که جمهوری اسلامی ممکن است چه کار کنند، را آغاز می‌کنم؛ چرا که به نظرم هدف بلندمدت آن‌ها، بیرون راندن ما است.»