فرانسه: یک مرکز فرماندهی “داعش” ویران شد

0
170

با استقرار ناو هواپیمابر شارل دوگل در آب‌های مدیترانه، فرانسه حملات هوایی خود به مواضع “داعش” را تشدید کرده است. جنگنده‌های رافال به یک مرکز فرماندهی این گروه در غرب موصل در عراق حمله کردند.

جنگنده‌های فرانسوی به یک ایستگاه فرماندهی داعش ار نزدیکی شهر موصل واقع در شمال عراق حمله و آن را نابود کردند. این موضوع را محافل هیئت نمایندگی فرانسه در حاشیه دیدار فرانسوا اولاند و باراک اوباما، روسای جمهوری فرانسه و ایالات متحده آمریکا اعلام کردند.

یک نماینده دولت فرانسه در واشنگتن گفت که هدف این حمله هوایی مرکز فرماندهی “داعش” در “تل‌عفر” بوده است. وزارت دفاع فرانسه بعدا اعلام کرد که به یک اردوگاه آموزشی جهادگرایان “داعش” نیز حمله شده است.

ناوی هواپیمابر با سوخت اتمی

به گفته مقامات فرانسوی جنگنده‌های رافال که در این ماموریت شرکت داشته‌اند، از عرشه ناو هواپیمابر “شارل دوگل” برخاسته‌اند. این کشتی جنگی پس از حملات تروریستی در پاریس به آب‌های شرقی مدیترانه گسیل شد. گفته می‌شود که در این ماموریت پنج ساعته، جنگنده‌های آمریکایی نیز شرکت داشته‌اند.

ناو هواپیمابر شارل دوگل در پی حوادث ۱۳ نوامبر در پاریس به شرق مدیترانه منتقل شد تا حملات نیروی هوایی فرانسه علیه مواضع “داعش” در عراق و سوریه را تقویت کند.

این ناو هواپیمابر دارای سوخت اتمی است و به گفته مقامات نیروی دریایی فرانسه، افزون بر ۱۸ فروند جنگنده رافال، ۸ فروند جت بمب‌افکن از نوع “سوپر اتاندار” نیز روی عرشه آن مستقرند.

با این جنگنده‌ها، شمار هواپیماهای جنگی فرانسه در منطقه خاورمیانه سه برابر می‌شود. فرانسه تا کنون فقط ۶ جت جنگی در امارات متحده عربی و اردن مستقر کرده بود.

0,,18869939_401,00

ناو هواپیمابر شارل دوگل
فرانسه یکی از نیروهای ائتلاف بر ضد “داعش” است. این ائتلاف در تابستان ۲۰۱۴ به رهبری ایالات متحده آمریکا شکل گرفت تا با حملات هوایی مواضع “دولت اسلامی” در عراق و سوریه را بمباران کند.

اولاند در دیدار با اوباما توافق کرد که دو کشور حملات به مواضع “داعش” را تشدید کنند. واشنگتن به پاریس در پیکار علیه “داعش” قول کمک داده است.

به موازات دیدار اولاند و اوباما، وزیران دفاع دو کشور آمریکا و فرانسه نیز در واشنگتن دیدار و گفت‌وگو داشتند. اشتون کارتر و همتای فرانسوی او ژان ایو له‌دریان در این دیدار توافق کردند که درباره هدف‌های حملات هوایی تبادل اطلاعات کنند.

دیپلماسی فعال فرانسه

فرانسوا اولاند پس از حملات تروریستی پاریس، به فعالیت دیپلماتیک شدیدی دست زده تا ائتلافی جهانی علیه “داعش” ایجاد کند. او پس از دیدار دیروز خود با باراک اوباما، روز (۲۵ نوامبر) به دیدار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان می‌رود و فردا با ولادیمیر پوتین در مسکو ملاقات خواهد کرد.

اولاند پیش از دیدار از واشنگتن نیز با دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در پاریس دیدار و گفت‌وگو کرده بود. او پس از دیدار با پوتین رهسپار پکن خواهد شد تا با همتای چینی خود در آنجا دیدار و گفت‌گو کند.

به گزارش دویچه وله؛ به ابتکار فرانسه همچنین شورای امنیت سازمان ملل هفته گذشته به اتفاق آرا قطعنامه‌ای تصویب کرد که در آن از جامعه جهانی خواسته شده، همه اقدامات لازم را برای مبارزه با جهادگرایان “دولت اسلامی” انجام دهد.

پس از حملات تروریستی در پاریس، گروه “داعش” مسئولیت این حملات را برعهده گرفت. در این حملات ۱۳۰ تن کشته و شمار زیادی مجروح شدند. در پی آن اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه علنا به گروه “دولت اسلامی” اعلام جنگ داد.