فرانسه و آمریکا آزمایش موشکی جمهوری اسلامی را محکوم کردند

0
195

وزارت امور خارجۀ فرانسه پرتاب موشک توسط جمهوری اسلامی به قصد قراردادن ماهواره در مدار کره زمین را شدیداً محکوم کرد و گفت که تکنولوژی به کار رفته شده در این آزمایش بسیار نزدیک به تکنولوژی موشک های حامل سلاح های اتمی است.

 سخنگوی وزارت امور خارجۀ فرانسه آزمایش اخیر موشکی جمهوری اسلامی را با قطعنامۀ ۲۲٣١ شورای امنیت ناسازگار خواند و از جمهوری اسلامی  خواست که فعالیت های مرتبط با موشک های بالستیکی قادر به حمل سلاح های اتمی را متوقف کند.

وزارت امور خارجۀ فرانسه تصریح کرده است که پرتابگرهای فضایی از تکنولوژی بسیار نزدیک به موشک های بالستیکی قاره پیما استفاده می کنند.

در پی پرتاب ناموفق موشک حامل ماهوارۀ “پیام” توسط جمهوری اسلامی، مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا نیز، آزمایشات موشکی جمهوری اسلامی را تهدیدی امنیتی علیه خاورمیانه و اروپا خواند. او نیز آزمایش اخیر موشکی جمهوری اسلامی را ناقض قطعنامۀ ۲۲٣١ شورای امنیت سازمان ملل دانست که بدون رعایت آن توافق اتمی با جمهوری اسلامی فاقد هر گونه اعتبار است.

در واکنش به آنچه که حکومت اجمهوری اسلامی پرتاب ناموفق ماهواره “پیام” به فضا نامیده، وزیر امور خارجۀ آمریکا در پیامی توئیتری اقدام رژیم جمهوری اسلامی را در قبال جامعۀ جهانی تحریک آمیز و ناقض قطعنامۀ ۲۲٣١ شورای امنیت خواند.

وزیر امور خارجۀ آمریکا پرتاب ناموفق ماهواره “پیام” از سوی حکومت جمهوری اسلامی را تلویحاً پوششی برای توسعۀ موشک های بالستیکی این کشور دانست و افزود که جمهوری اسلامی  سرگرم تقویت و توسعۀ موشک های بالستیکی خود است که تهدیدی علیه اروپا و خاورمیانه به شمار می روند.

 در اظهاراتی مشابه، نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، پرتاب ماهواره از سوی ایران را تلاشی در جهت تقویت توانایی های موشکی این کشور دانست و پرتاب ماهواره از سوی تهران را دروغ محض خواند.

به گزارش رادیو فرانسه؛ قرار است به دعوت آمریکا و لهستان نشست بین المللی در اواسط ماه فوریه آینده با حضور سران دهها کشور جهان در ورشو برگزار شود. در این نشست دو روزه موضوع خاورمیانه و اقدام ها و نفوذ بی ثبات کنندۀ جمهوری اسلامی ایران در منطقه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.